חברים לדרך

לוח ארועים - סדר אלף באלול

תאריך הארוע: : 18-08-2012

לימוד * שירה * קריאה * כיבוד

מוצאי שבת, ערב ראש חודש אלול (18.8.2012) בשעה 21:30 בזנגביל, רח' בלפור 8 ירושלים.

על מה ולמה?

"ארבעה ראשי שנים הם:  באחד בניסן ראש השנה למלכים ולרגלים.  באחד באלול ראש השנה למעשר בהמה; רבי אלעזר ורבי שמעון אומרין, באחד בתשרי.  באחד בתשרי ראש השנה לשנים לשמיטים וליובלות, ולנטיעה ולירקות.  באחד בשבט ראש השנה לאילן, כדברי בית שמאי; בית הלל אומרין בחמישה עשר בו". (משנה ראש השנה א, א).

המשנה קובעת את אל"ף באלול כראש השנה למעשר בהמה – תאריך טכני שנוגע למיסוי ולקרבנות – ממש כשם שט"ו בשבט, ראש השנה לאילן, עניינו המקורי הוא במסים ובמצוות הנוגעים לאילנות. בימינו התחדש ט"ו בשבט כיום מודעות סביבתי, המעלה על נס את חשיבותם של העצים ואת החשיבות שבנטיעתם ובהגנה עליהם ועל כדור הארץ. בדומה לכך, אנחנו מבקשים לכונן מחדש את אל"ף באלול כיום שיוקדש לבעלי-חיים: להוקרתם, לחיבור-מחודש אתם, להגנתם ולמודעות לגורלם.

הצורך ביום כזה הוא דוחק. העולם התעשייתי המודרני הרחיק אותנו מבעלי-חיים, במיוחד מה"בהמות" המשמשות בחקלאות. אבותינו לא היו מדמיינים ריחוק כזה מבעלי-חיים, אף לא את האכזריות הקשה בה אנו מתייחסים, בתעשיות שלנו, ליצירי האל שנפש חיה בהם. אין מתאים מאל"ף באלול ליום מודעות לבעלי-חיים: בפתח החודש שמוקדש לרחמים ולחשבון נפש.

כינונו מחדש של מועד, כמו ראש השנה לבעלי-החיים, הוא מהלך מרגש וחלוצי. מה הדרך הנכונה לציין אותו? אלו תכנים ניצוק לאירועים שלנו? החלטנו לציין את היום "סדר", בדומה לסדר ט"ו בשבט, בו נלמד בצוותא מקורות הנוגעים לבעלי-חיים, למקומם בעולם, לכבוד כלפיהם ולהגנתם. נשלב את הלימוד בשירים ובניגונים סביב שולחן הסדר. הסדר יתקיים במרכז "זנגביל" בירושלים, סמוך לבית-ראש הממשלה. למחרת, בשעות היום נקיים לימוד משותף וטקס . במקביל תהיה הפעלה לילדים שאף היא תעסוק ביחס לבעלי-חיים. את האירוע הזה, כראוי לאירוע ראש השנה לבעלי-החיים, לא נקיים אותו בין קירות של בית אלא בגן – במחיצת הלטאות, הציפורים והחתולים. אם בעל-החיים שחי אתכם מסוגל להחזיק מעמד בסבלנות לאורך כשעה וחצי של האירוע, גם הוא מוזמן להצטרף!

זהו אירוע ראשון מסוגו. בואו לקחת חלק ברגע המרגש הזה, של לידתה של מסורת חדשה. בואו לקחת חלק בעיצוב ובכינון של ראש השנה לבעלי-החיים!

לפרטים: יוסי 052-2598773 veginger@gmail.com