חברים לדרך

לוח ארועים - שכבות מלטפות- קורס טיוח באדמה בדגש על מבנים קיימים

תאריך הארוע: : 14-07-2011

תאריך ושעה: 
יום חמישי, יב' תמוז  14 ביולי 2011, בשעה 8:00
 

טלפון: 
02-9900235
 

אי-מייל:
 
office@vertigo.org.il

בשנים האחרונות בד בבד עם ההתעוררות לחיים ידידותיים עם הסביבה הטבעית,  גם תחום הבניה באדמה מתפשט ומעורר עניין בקרב מגוון קהלים. אנו עדים לרצון הולך וגובר מאנשים להתקרב לסביבתם ומעצם כך לביקוש גדל ללמוד כיצד ניתן לשלב את הטבע בעיצוב סביבת המגורים ופני הבית. יום עיון זה נוצר בכדי לתת מענה בתחום הספציפי של   טייחי אדמה עם דגש מיוחד על יישומם במבנים קיימים. היום באופיו מתאים הן לאנשי מקצוע והן לקהל הרחב.

המטרות: - להקנות הכרות בסיסית עם עולם הבניה באדמה ולעורר השראה  בנוגע לאפשרויות הטמונות בו.

- להקנות הכרות עם חמרי האדמה ומגוון חומרים טבעיים הנפוצים ביישום טייחי אדמה ואיטום קירות מאדמה.

- להנגיש את התחום ליישום עצמאי : כיצד להכיר את האדמה המקומית בסמוך לסביבת המגורים, בדיקות חומרים, הכנת תערובות טיח, יישום על מגוון קירות.

- לעורר מחדש את ערכו של עיטור

תוכן:

- מבוא בסיסי לעולם הבניה באדמה: רקע תאורטי, הכרות עם מגוון שיטות המיושמות בארץ ובעולם,מימי קדם ועד להתחדשותן בימינו אנו.

- מבוא לחומרים טבעיים: הכרות עם המרכיבים הבסיסיים של תערובת טיח: חרסית, חול, סיבים. נכיר את תכונותיהם ותפקידם בהרכב הטיח. (לימוד תאורטי, הדגמה, והתנסות אישית על בסיס חרסית שתובא ע"י המשתתפים מאיזור מגוריהם)

- מבוא לתערובות טיח: נלמד על הרכבת תערובות טיח לשימושים שונים, מה המאפיינים הנדרשים לשכבות יישום שונות: שכבת טיח ראשונה, שכבת גמר ותערובות המשמשות לעיטור קירות. (לימוד תאורטי, התנסות מעשית על בסיס חומרים מבית סיפרנו)

- הכנת השטח לעבודה: דגשים להכנת השטח לעבודה, הכרות עם מגוון כלי עבודה, הדגמה, והתנסות מעשית בשטח המקום.

- יישום על גבי מגוון קירות שונים: התבוננות על מגוון משטחי קיר: אדמה,בלוק,גבס,עץ, מה נדרש להקפיד לאיחוד טוב בין שכבות ולמניעת סידוק. הכרות עם תערובות מקשרות : סוגי ביינדרים על בסיס טבעי וסינטטי (לימוד, הדגמה והתנסות מעשית על גבי קירות במקום )

- חומרי חיזוק ואיטום טייחי אדמה: הכרות עם מגוון חומרים טבעיים המשמשים בטייחי אדמה לשיפור עבידות החומר, איחוד הקיר ואיטומו. כמו : שמן פשתן, מי אורז, דבק קמח, תמצית סברס ועוד… (לימוד עיוני והדגמה)

- ערכו של עיטור: הצגת תפיסת עולם המתייחסת למשמעות "ליטוף" קירות הבית ועיטורם כדרך לאגן את השייכות וההעצמה של הבית כמכיל אותנו בחיים. הצגת פיגמנטים טבעיים, אפני הרכבת צבע ואפני יישום ועיטור אפשריים. (לימוד, הדגמה והתנסות מעשית על גבי קירות במקום )

סדר יום

8.30 – 8.00           התכנסות כיבוד והרשמה

8.45 – 8.30           פתיחה והכרות עם המקום והמשתתפים

9.15 – 8.45           מבוא בסיסי לעולם הבניה באדמה

10.15 – 9.15         מבוא לחומרים טבעיים

10.30 – 10.15       הפסקה

11.30 – 10.30       מבוא לתערובות טיח

12.00 – 11.30       הכנת השטח לעבודה

12.15 – 12.00       הפסקה

13.30 – 12.15       יישום על גבי מגוון קירות שונים

14.30 – 13.30       א. צהריים

15.15 – 14.30       חומרי חיזוק ואיטום טייחי אדמה

16.00 – 15.15       ערכו של עיטור

16.30 – 16.30       סיכום והפנייה למקורות נוספים ללימוד והעשרה

מספר המשתתפים מוגבל, יש להרשם מראש!!!

המנחה:

דפנה ילון –  אמנית על פני האדמה

בוגרת בצלאל בהצטיינות ((B.F.A. Com Laude, ובעלת תואר שני (M.F.A) באמנות עם  הקשרים בינתחומיים, מאוניברסיטת טזמניה באוסטרליה. עיקר תחומי המחקר והעשייה שלה נעים בהקשר של בית-אדם- אדמה וקהילה. במרכזם יחסי הגומלין בין המבנה לו אנו קוראים 'בית' והקשר למקום/אדמה כבית. השתתפה במבחר תערוכות וכנסים בארץ ובעולם. האדמה מהווה חומר גלם מרכזי ליצירתה, בעלת נסיון רב בתחומי הבנייה האקולוגית ובשנים האחרונות מתמחה בחקירה של טייחי אדמה, חמרי איטום ופגמנטים טבעיים ויישום שכבות טיח גמר במגוון מבנים.

עלות 250 ש"ח

מה להביא: בגדי עבודה, כלי כתיבה, דלי אדמה מאזור מגוריכם, אוכל לשיתוף כולם                               בצהריים (תבשיל,סלט..או..)

 

פרטים נוספים באתר ורטיגו בכפר