חברים לדרך

סיכום שבת נח תשעב 2011

פורסם בתאריך: 00-00-0000

שבת נח הנה השבת שבה קוראים בתורה על נח, שהציל את מגוון המינים והשיטם בתיבה לחוף מבטחים. מתוך יוזמת הארגון "טבע עברי" מצויינת שבת נח, זו השנה השלישית,

 

"שבת ברית עולם" – אירועי שבת נח תשע"ב 2011


" וְהָיְתָה הַקֶּשֶׁת, בֶּעָנָן; וּרְאִיתִיהָ, לִזְכֹּר בְּרִית עוֹלָם, בֵּין אֱלֹהִים, וּבֵין כָּל-נֶפֶשׁ חַיָּה בְּכָל-בָּשָׂר אֲשֶׁר עַל-   הָאָרֶץ" (בראשית ט טז)

שבת נח הנה השבת שבה קוראים בתורה על נח, שהציל את מגוון המינים והשיטם בתיבה לחוף מבטחים. מתוך יוזמת  הארגון "טבע עברי" מצויינת שבת נח, זו השנה השלישית, על ידי מאות קהילות כשבת של מחוייבות סביבתית יהודית. האירוע המרכזי של השבת , התקיים באופן מסורתי במושבה הגרמנית בירושלים במתכונת של פסטיבל "לפנינו המבול". יוזמה מיוחדת לשבת זו הינה שיתוף פעולה עם מכון התורה והארץ להוצאת עלון שבת מיוחד לנושא יהדות וסביבה.

 

אז מה היה לנו השנה?

 

עלוני פרשת שבוע :

יוזמה מיוחדת של עמותת טבע עברי ומכון התורה והארץ הולידה עלון שבת שמיוחד לנושא היהדות והסביבה, בהקשר למצוות התלויות בארץ ישראל – לגליון "אוצר השבת" לחצו כאן.
מדברי הפתיחה לעלון  שנתן נשיא המכון הרב יעקב אריאל :
"על יהודים מאמינים מוטלת אחריות ייחודית באשר לנושא השמירה על איכות הסביבה.
יהודים שומרי מצוות צריכים להיות ערים יותר לכל הנוגע לשמירת הבריאה שברא ה’,
 למנוע את השחתתה ולהתחשב יותר בזולת ובדורות הבאים.
בפרט אמורים הדברים בנוגע לשמירת הסביבה בארץ ישראל.
 אדמתה של הארץ תובעת רמה גבוהה יותר של ערכים ומוסר,ואלה תורמים ממילא גם לשמירת הסביבה".

 
דברי תורה "סביבתיים" התפרסמו במקביל, כמדי שנה, במגוון עלונים נוספים.

קהילות ירוקות :

השנה, כבשנים עברו,  קיבלו על עצמן קהילות רבות לעסוק בשבת פרשת נח בנושאי סביבה בלימוד ובמעשה. אצל חלק מהקהילות הפכה שבת נח למסורת ואחרות ציינו את השבת השנה בפעם הראשונה (אך לא האחרונה). כמו כן בחרו מגוון גופים חינוכיים וסביבתיים לקיים אירועים סביב תאריך זה.
בין השאר, ניתן לציין את קהילת שובה – שפתחה את שעריה לסופשבוע של יהדות וסביבה לקהל הרחב, את ירוחם – שקיימו מספר אירועי לימוד, מגוון רחב של מכינות קדם צבאיות ואת הקהילות המעורבות אשחר, זכרון יעקב ואלון שקיימו קבלות שבת בטבע או אירועים סביבתיים אחרים.
הפעילות השנתית של "אפרת עיר ירוקה" התקיימה גם השנה בשבת פרשת נח וכלל אירוע מרכזי ביום שישי בבוקר, לצד מגוון דרשות ושיעורים בבתי הכנסת במהלך השבת.

 

אירוע מרכזי:

האירוע המרכזי של שבת נח התקיים השנה, כמדי שנה ברחוב עמק רפאים בירושלים, תחת הכותרת "לפנינו המבול". האירוע, שנעשה בשיתוף עם המנהל הקהילתי "גינות העיר, יוחד השנה לפעילות חינוכית ענפה עם מגוון מוסדות חינוך בעיר.

במסגרת האירוע התקיימו ברחוב עמק רפאים עצמו:  יריד דוכנים של ארגוני סביבה ירושלמיים, הרצאות של רבנים בבתי קפה בעיר, תהלוכת "עולם הטבע" והופעה של להקות ירושלמיות צעירות מהצוללת הצהובה.
 
במתחם מוזיאון הטבע  התקיימה בכל שעות הבוקר של יום שישי חגיגה של אמנות סביבתית שניסתה לייצר  "תיבת נח מודרנית" של אקולוגיה, חברה ותרבות יהודית.
גרעין דבש ותנועת ירושלמים הפעילו את מתחם הילדים במקום; ארגון "זנגוויל" ערכו שוק החלפות מקומי"; קפה שיח" דן ביוזמות האקולוגית של המשתתפים; אומנים מובילים קיימו סדנאות אומנות ומיחזור; מרכז האירוע היה תחרות תיבות נח מחומרים טבעיים וממחוזרים, בה השתתפו גני הילדים ובתי הספר בעיר. הגברת האירוע כולו היתה הגברה סולארית של חברת סולאריקה.  הפסטיבל הסתיים בקבלת שבת מוסיקלית ותפילה לגשם ולימים שקטים יותר.בחירת מתחם מוזיאון הטבע לפסטיבל לא היתה מקרית. מתחם מוזיאון הטבע,  הנמצא בימים אלו  בסכנת סגירה, הינו ריאה ירוקה בלב העיר, ובו מתקיימת באופן קבוע התרחשות סביבתית מבורכת הכוללת: גינה קהילתית פורחת (הוותיקה והגדולה מבין הגינות בירושלים), מוקד עשייה ולימוד לפרמקלצ'ר ירושלמי, מרכז מחזור קהילתי, פינת חי לימודית וגם משתלה טיפולית - מסגרת טיפולית חשובה למתמודדים פגועי נפש.

לצפיה בגלרית התמונות לחצו כאן.

 

 

   שיתופי פעולה:

 

באירוע הירושלמי שיתפו פעולה: טבע עברי; המרכז הקהילתי "גינות העיר"; זברה בטבע; החברה להגנת הטבע; אדם טבע ודין; זנגביל; יער – הוצאת ספרים אקולוגית; הצוללת הצהובה; ארץ שלום; אופניים בשביל ירושלים; ירושלמים; גרעין דבש; סולאריקה – הגברה סולארית; הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות; צעירים במרכז; האוזן השלישית; משק חביביאן 77; קהילת אחו"ה בכרם; רמות למען הסביבה; אקרופוליס החדשה ועוד.


פרסומים בתקשורת:


גם השנה קיבלה שבת נח חשיפה בתקשורת הכתובה והמשודרת,
להלן פירוט חלק מהכתבות :

עיתונות:
מקור ראשון:
שבת קיימא- על קיימות אדמה ושלום

כרוניקות :
עיתונות - מוצ"ש, ידיעות ירושלים, עכבר העיר.
אינטרנט – מינט, פורטל במה, מסיבות בטחוניות, כיפה, מדרשת
 
רדיו:
רשת מורשת :
שלישי – הזמנה של כל המשפחה לפסטיבל
שישי - ראיון בנושא  יוזמות סביבתיות בשבת נח – 28.10
 גל"צ :
ראיון בפינה של חגי חריף במוצ"ש ה29.10
 
 
מאמרי דעה ופוסטים ברשת :
70   פנים    -   "נח, לא שכחנו"
 לקראת שבת –  "מנח ועד אברהם – על סביבה, צדק חברתי ושלום"
Jewcology  - Environmental Responsibility at School""
 מעריב   NRG   - "לתקן את העולם? בין הלכה לקיימות"/ הרב יובל שרלו   
 כיפה – "קידוש ירוק"

 

תהא שנת עשיה ברוכה

טבע עברי