חברים לדרך

קורס המנחים

פורסם בתאריך: 16-03-2011

דתי, חילוני, שמלאני וימני נפגשים בתל אביב. נשמע כמו התחלה של בדיחה? קראו עוד על קורס המנחים של טבע עברי שנפתח לפני חודש

יהדות וסביבה – גשר וקשר

גילי סופר

קורס המנחים של טבע עברי מפגיש חילוניים, דתיים, חוזרם בתשובה ויוצאים בשאלה לבית מדרש  סביבתי. 'תיקון עולם' כפשוטו

במהלך הקיץ מקיימת "טבע עברי" קורס מנחים מרוכז בנושא יהדות וסביבה. בקורס 25 משתתפים אשר מעוניינים להרחיב את תפישת עולמם לגבי המשבר הסביבתי-חברתי מתוך חיבור לתרבות  ישראל  ולמורשתו.

התוכנית מביאה סוגיות יסוד סביבתיות המועברות על ידי מומחים מהשורה הראשונה בתחום. בין המרצים פרופ' אלון טל, ממנהיגי התנועה הסביבתית בישראל, ד"ר ג'רמי בנשטיין, סמנכ"ל מרכז "השל; ד"ר דניאל שליט, מרצה על תרבות זמננו ודיוויד דוניץ, מנהל 'הרשת הירוקה'. לצד ההרצאות מתקיים לימוד בית מדרשי המשקף נושאי סביבה באמצעות טקסטים  מארון הספרים היהודי. בין הנושאים בהם עוסקת הקבוצה המיוחדת במינה הם מעגל השנה העברי וחיבורו לטבע, תרבות הצריכה, וקהילתיות כדרך חיים סביבתית-חברתית. עד כה עסק בית המדרש בגלובליזציה מול תרבויות מקומיות, במקום האדם בעולם, בחינוך יהודי סביבתי ובציונות וסביבה. בנוסף יוצאים משתתפי הקורס גם לסיורי מפגש עם מי שמיישמים את התפישה הסביבתית-יהודית בחייהם.

"הנושא הסביבתי משתלב בצורה טבעית מאוד עם היהדות"

 יוצאים בשאלה  וחוזרים בתשובה שפנו לצד היותר חסידי-פנימי שביהדות יושבים יחדיו ולומדים את המקורות הסביבתיים שלנו. חלק מהמשתתפים בקורס באו מבית מסורתי, והתעסקו בעיקר בתחום הסביבה, אחרים הם דתיים לאומים. "האמת שהגעתי לקורס די במקרה” מספר שמוליק כהן, "חיפשתי עבודה וראיתי באינטרנט פרסום על הקורס”. כהן, תלמיד שיעור ה' בישיבת ההסדר 'אהבת ישראל' בנתיבות, מסביר שהחלטתו להצטרף לקורס נבעה מהרצון להבין יותר לעומק את המשבר הסביבתי, את יחסה של היהדות אליו, ומהרצון ללמוד איך הוא יכול להעביר את הדברים גם לאחרים. "הרבה נושאים שמדוברים כ'נושאים סביבתיים' היו נושאים שהעסיקו אותי בעיקר בפן החברתי שלהם. גם לפני שהתוודעתי לצורך בתודעה סביבתית”. כדוגמה הוא מדבר על הבעייתיות של תרבות הצריכה, ועל  הרצון לחיות חיים פשוטים שהדגש בהם הוא יותר דברים שבין אדם לחברו ופחות על הנושאים הגשמיים. “עכשיו הדברים מתחברים לי", אומר כהן, “הנושא הסביבתי הולך ותופס יותר ויותר מקום בחיי ואני מרגיש שהוא משתלב בצורה טבעית מאוד עם היהדות שלי”.

רני כשר, יועץ אקולוגי לאורח חיים בר קיימא, גדל בבית חילוני ומנהל גם כיום בית שהוא מגדיר כ"חופשי", בעיקר ממצוות התורה. "כבר שנים רבות שאני מרגיש סלידה מהדרך שבה מפרשים את הדת ואת התורה, ובכמה מקרים אני נמנע באופן מכוון למלא מצוות שגם החילוניים הגמורים ממשיכים למלא”, מעיד על עצמו כשר. מאידך גיסא אומר כשר כי הוא רגיש מאד למושגים 'יהודי' ו'יהדות' המצטיירים כיום בעיקר דרך המשקפיים האורתודוקסיים.  אני רואה את היהדות כמשהו רחב הרבה יותר, אינו תלוי במצוות דווקא אלא במידה רבה בהיסטוריה, במורשת, במסורת, בשפה, ובצדדים רבים נוספים אותם עדיין לא מצאתי”.

כשר, הפעיל בקהילת "באופן טבעי" הוא איש סביבה כבר כמעט 30 שנה, בעיקר כאיש טבע. בשנים האחרונות החלק של ה"סביבה" הפך להיות מרכזי יותר. “את החלק ה'יהודי' שלי אני מנסה לגבש כבר שנים רבות”, הוא מסביר, "והקורס הוא דרך נוספת עבורי להגדיר את מקומי בתוך ההוויה היהודית, ודווקא בתחום שהוא חלק בלתי נפרד מהיומיום שלי”.

אתגר בפני עצמו

בחירתה של קבוצה כה מגוונת לקורס אינה מקרית, מסבירה מנהלת עמותת טבע עברי, עינט קרמר. "טבע עברי מאגדת את כל המעוניינים להשתתף בהובלת שינוי בחברה הישראלית לקראת חיים סביבתיים–חברתיים יותר, תוך קבלת השראה ממורשת ישראל ומתרבותנו המקומית. בבחירת האנשים לקורס הנחתה אותנו המחשבה שאנחנו מכשירים למעשה סוכני שינוי, ולפיכך כדאי שיגיעו מרקע מגוון ויהיו בעלי יכולת השפעה על סביבתם הקרובה". חלק מהמנחים אף עתידים להשתלב במערך ההדרכה של טבע עברי בבתי ספר, בתי מדרש ועוד.

יצירת המכנה המשותף בין משתתפי הקורס הייתה אתגר בפני עצמו. אין ספק, אומרת קרמר,  שתוכנית שכזו היא מורכבת ודורשת הרבה אורך-רוח מכל המשתתפים. ישנם שיעורים בהם השפה הדתית-אמונית מאוד מודגשת, ואחרים בהם המלמד נוטל לעצמו חירות פרשנית או תפישתית מובהקת. גם המפגשים הדנים בנושאי ציונות וסביבה אינם פשוטים לכל המשתתפים, מסבירה קרמר, “שלא לדבר על נושאי הצרכנות שקשים לרובנו".

המכנה המשותף בין המשתתפים מתחיל בנכונותם לשבת יחד בבית מדרש שכזה. “ המפגש עם האנשים היה הדבר הכי משמעותי מבחינתי בקורס", מעיד כהן "קיבלתי המון מרעיונות שעלו במהלך שיעורים מהחבר'ה, דברים שפתחו לי הרבה נקודות מחשבה וחידדו לי מאוד את איך אני רואה את היחס של היהדות לטבע”.

לעומת כהן וכשר, הנושא הסביבתי לא עמד בראש סולם העדיפויות של עדנה טיקטין, ראש תחום חינוך ברשת אמי"ת, "העדפתי לעסוק בנושאים הקשורים בצדק וצדקה, מתוך תפישה יהודית ישראלית”. טיקטין, נרשמה לקורס במסגרת עבודתה כאחראית על תוכנית "חיבורים" של רשת אמי"ת המובילה עשייה יהודית סביבתית-חברתית בבתי הספר של הרשת. "בניית התוכנית עם צוות טבע עברי האירה את עיני ולימד אותי על התפישה ההוליסטית של הקיימות, הכוללת את נושאי הסביבה, החברה והקהילה” היא מגלה, "מכיוון שאני מקיימת אורח חיים דתי, מאד מעניין אותי ללמוד ולהבין שהכל נובע מתוך עולם היהדות”.

לאחר שתי פגישות בקורס, כשר מרגיש שעלה על דרך ארוכה ובלתי ידועה של בירור עצמי וכמעט יומיומי של יחסו אל היהדות, אל התנ"ך, אל ארון הספרים היהודי, ואף אל הדתיים.  "הלימוד המשותף, האפשרות לשמוע ולהשמיע במקום אוהד, והעיסוק בתכנים סביבתיים במקום בו הסביבתיות אינה האג'נדה העיקרית, מוסיפה פרספקטיבה נוספת לחיפוש היהדות שבתוכי. אני שמח להיות שותף”.

גילי סופר, עיתונאי, דובר עמותת טבע עברי.