חברים לדרך

העתיד שאנו רוצים

פורסם בתאריך: 17-07-2012

במהלך חודש תמוז התקיימה בריו דז'נרו בברזיל ועידת פיסגה עולמית תחת הכותרת "The future we want ". הועידה עסקה בצורה מובהקת בשאלות של כלכלה, פיתוח בר קיימא ומיגור העוני' בהשתתפות נציגי מדינות וגופים אזרחיים וכלכליים מהעולם כולו.  את ישראל ייצג בועידה השר להגנת הסביבה, מר גלעד ארדן, שגם זכה להיות סגן יו"ר הועידה. לצד המשלחת הרשמית הישראלית, הגיעה לוועידה משלחת נכבדת של נציגי ארגוני החברה האזרחית, עליהם נמנתה גם עינט קרמר, מנהלת טבע עברי - שהציפה במהלך הכנס רעיונות יהודיים היכולים להוות השראה להתנהלות סביבתית- חברתית בישראל ובעולם.


איך זה קרה:

לקראת ריו+20  הובילה טבע עברי מהלך , בשיתוף עם מגוון גופים אחרים, לניסוח עמדה יהודית בשאלות היסוד של הועידה. הדברים שעמדו בבסיס כתיבת המסמך הינה ההכרה בכך שיש מקום לפיתוח שיח כלכלי - יהודי משמעותי בדורנו, שיכול להוות השראה לעשייה בתחום, כמו גם לתת רעיונות קונקרטיים לעשייה.

 

קבוצה של מתנדבים מתחומי היהדות, הסביבה והאקדמיה שקדה על ניסוח המסמך, תרגומו לאנגלית ועיצובו באופן שיוכל להקרא ולהיות מובל על ידי קוראיו לסוגיהם (נטולי ידע יהודי, נטולי ידע סביבתי, מומחים בשני התחומים).

המסמך, שהיה בו מן החידוש , כמו גם רעיונות ידועים שראוי לשוב ולהזכירם,  הוצג בכנס יהדות וסביבה של מכללת ליפשיץ, בכנס המרכזי של המשרד להגנת הסביבה לקראת פסגת כדור הארץ (קיימות אתמול היום ומחר) ובכנס המיוחד לנושא זה שהתקיים בשותפות של פורום ניצוצות במכון הגבוה לתורה וטבע עברי באוניברסיטת בר אילן.
לקריאת המסמך בעברית ובאנגלית

 

למסמך היתה תהודה תקשורתית רחבה - למשל באתר סרוגים , ynet  ירוק , עלון השבת "עולם קטן" ובכתבת הוידיאו "קרנבל יהודי בכנס הירוק של ריו"  (שווה לראות).

 

הכינוס:

בעקבות כל אלו, הוזמנה עינט קרמר, מנהלת טבע עברי, להצטרף למשלחת החברה האזרחית שנסעה לפסגה העולמית, ולהביא את השיח ה"יהודי - סביבתי - חברתי" לידי ביטוי בכינוס חשוב זה.


ואכן, במסגרת פסגת כדור הארץ היו מספר הזדמנוית להצגת נייר העמדה:

  •     מאות עותקים של המסמך חולקו בכנס בדוכני המידע השונים, ונתטפו כלחמניות טריות.
  •     טבע עברי חבר לבני עקיבא ולארגון הלל להובלת ערב לקהילה היהודית בנושא יהדות וסביבה. הערב היווה הצלחה, ובסופו התבקשנו לתרגם את נייר העמדה לפורטוגזית, על מנת שיוכלו להמשיך וללמדו שם.
  •     עינט, מנהלת טבע עברי, חילקה הציגה את קוי היסוד של נייר העמדה במסגרת המושב היחיד בכינוס שהוקדש לסוגיית הדתות והעתיד שאנו רוצים (שם המושב-   Ethical and Religious Insights on The  Future We Want  )


ומה עכשיו?

התהליך שטבע עברי הובילה ועברה בחודשים האחרונים, הראה לנו את המקום הנכבד של החשיבה היהודית בבניית חברה מקיימת וסולידארית, אם כמקור להשראה ואם כתורת ארץ ישראל שעוד זקוקה לפיתוח.

לתפיסתנו , המשך המהלך הינו קידום שיח אמיתי ומחייב , של כל המגזרים, לקראת שנת שמיטה הקרובה (תשע"ה) - על מנת להופכה לשנה משמעותית בחברה הישראלית ומקדמת ערכי סביבה וחברה כאחד.


 

זה המקום להודות לכל המסייעים בתהליך, בין אם בעצה, בתמיכה או בעזרה בכתיבה ובמלאכת התרגום.

נשמח מאוד מאוד למתנדבים לבניית צוות חשיבה לקראת שנת שמיטה.