חברים לדרך

קול קורא למפגש חשיבה בנושא שנת שמיטה

פורסם בתאריך: 10-09-2012

קול קורא להשתתפות בקבוצת חשיבה בנושא קידום יישום השמיטה בחברה הישראלית

מצוות השמיטה העתיקה מחייבת כל חקלאי בארץ-ישראל לנטוש את שדהו אחת לשבע שנים, להפקיר את פירותיו, לתת לאדמה מנוחה ולאפשר לכל אדם (ואף לבהמות) להיכנס לשדה וליטול חלק מברכת האדמה. בשנה זו גם מתבטלים החובות הכספיים, והאנשים מקבלים הזדמנות להתחלת מחזור חדש של שש שנות כלכלה חופשית. שנת השמיטה עצמה מהווה פסק זמן קולקטיבי מהמירוץ, המאפשר התמקדות בת שנה בקידום ערכי קהילה, תרבות ורוח.

מחזוריות שנת השמיטה – אחת לשבע שנים, איפשרה לרעיונות הרדיקלים העומדים בבסיסה לחלחל אל חיי החברה גם בששת השנים הנותרות. בכך הפכה השמיטה לאחד הבסיסים עליהם נבנו חיי החברה והקהילה הישראלים.

נראה כי בישראל של המאה ה-21, יש מקום לאימוץ מחודש של חלק מהרעיונות העומדים בבסיס שנת השמיטה, כקריאת כיוון מחודשת לחברה הישראלית. שמירה על הסביבה, חיזוק הקהילתיות, פעילות למען צדק חברתי, הרחבת הגישה לנכסי תרבות והורדת שעות עבודה לטובת עיסוק פעיל בחיי הרוח , הינם רק חלק  מהדרכים לתרגום שנת השמיטה למציאות ימינו

אנו, קבוצה של מנהלי ארגוני זהות יהודית, סביבה וחברה,  מעוניינים להתחיל מהלך של הפיכת שנת השמיטה לרלוונטית בחברה הישראלית, באמצעות התגייסות וולונטרית של  ארגונים, עסקים, מוסדות ויחידים, לקידוםהערכים העומדים בבסיס שנה זו . שאיפתנו היא כי כבר שנת השמיטה הקרובה, שנת תשע"ה  (אוקטובר 2014 –ספטמבר 2015) , תאופיין בשורה של צעדים שישפיעו על המציאות הישראלית ויהוו אלטרנטיבה להתנהלות הנוכחית של חיי הכלכלה, החברה והרוח בארץ.

מפגש חשיבה ראשון לעניין זה יתקיים ביום   חמישי , ה11.10.12, בשעה 16:00 בבית במעבדה החברתית, רחוב מאז"ה 9 תל אביב.

 
נודה מאוד על השתתפותך

                              
לעיון :
מאמר של ד"ר ג'רמי בנשטיין - השמיטה כפתרון 
מאמר של אבי שגיא וידידיה שטרן - תנוח, תחלק, תניח