חברים לדרך

סיכום שנתי - תשעב

פורסם בתאריך: 12-09-2012

"שוב נתחיל מחדש, שכולם מתחילים
החורש, האוסף, המשורר, העלים
הנופלים עם הרוח, פניני הטללים
והגל החוזר אל חופיו התלולים..."
(נתן יונתן)

                                          
שוב נתחיל מחדש אומר המשורר ומרמז על הפרדוקס בין ההתחלות החדשות מדי שנה ובין מחזוריות העונות והטבע. אנו מרגישים שאצלנו בטבע עברי אופיינה שנת תשע"ב בשימור של פעילות קיימת של העמותה (כן, כבר יש לנו מסורות) ובין פעילות חדשה ופורצת דרך לקידום החיבור בין זהות יהודית וקיימות.
מסורת של הובלה
בשנת תשע"ב המשיכה טבע עברי להוביל מהלכים יהודיים – סביבתיים, בקרב מוסדות החינוך, קהילות והחברה הישראלית. להלן מקצת מהפעילויות של שנה זו:

1.    נח, לא שכחנו (איך אפשר?)

כמדי שנה מקדמת טבע עברי את שבת נח כשבת של "קיימות יהודית" בקהילות ובמערכת החינוך. השנה , לצד פעילות מתמשכת בקהילות ובבתי הכנסת, קיימנו שני מיזמים ייחודיים:
א.    עלון פרשת שבוע בנושא יהדות וסביבה - יוזמה מיוחדת של עמותת טבע עברי ומכון התורה והארץ הולידה עלון שבת שמיוחד לנושא היהדות והסביבה, בהקשר למצוות התלויות בארץ ישראל .
נשיא המכון הרב יעקב אריאל (מתוך המאמר הפותח את העלון) :
"על יהודים מאמינים מוטלת אחריות ייחודית באשר לנושא השמירה על איכות הסביבה.
יהודים שומרי מצוות צריכים להיות ערים יותר לכל הנוגע לשמירת הבריאה שברא ה’,
 למנוע את השחתתה ולהתחשב יותר בזולת ובדורות הבאים.
בפרט אמורים הדברים בנוגע לשמירת הסביבה בארץ ישראל.
 אדמתה של הארץ תובעת רמה גבוהה יותר של ערכים ומוסר,ואלה תורמים ממילא גם לשמירת הסביבה".


ב.    האירוע המרכזי – לפנינו המבול
האירוע המרכזי של שבת נח התקיים השנה, כמדי שנה ברחוב עמק רפאים בירושלים, תחת הכותרת "לפנינו המבול". האירוע, שנעשה בשיתוף עם המנהל הקהילתי "גינות העיר, יוחד השנה לפעילות חינוכית בחצר מוזיאון הטבע, הנמצא בסכנת סגירה. אלפי מבוגרים, תלמידים וילדי גנים, בילו את שעות הבוקר של יום שישי  בחגיגה של אקולוגיה, חברה ותרבות יהודית. האירוע נעשה בשיתוף קבוצות וארגונים רבים שהציגו פנים שונות של "קיימות יהודית" שיא הפסטיבל היה בתחרות בניית "תיבות נח" מחומרים טבעיים וממוחזרים. הפסטיבל הסתיים בקבלת שבת מוסיקלית ותפילה לגשם ולימים שקטים יותר.

2.    הרצאות, השתלמויות, ימי עיון

א.    השתלמויות מורים וגננות - בשנת התשע"ב המשיכה טבע עברי בהטמעת החיבור "יהדות וסביבה" בהשתלמויות מורים וגננות, הן בתחום הסביבתי (תוכנית השרים, גן ירוק) והן בתחום הזהות היהודית (תרבות ישראל ומורשתו). 
ב.    השתתפות בכנסים מובילים – כחלק מכניסת הרעיון של החיבור יהדות – סביבה ל"מיינסטרים" התבקשו חברי טבע עברי להשתתף בכנסים ובימי עיון שונים. בין הכנסים בהם השתתפנו : פסטיבל הקהל; כנס יהדות וסביבה של מכללת ליפשיץ; הכנס לחינוך סביבתי בסמינר הקיבוצים; "נוטעים צוות חברתי" במכון הרטמן; "הקהילה כתיקון"; הכנס "קיימות היום ומחר" של המשרד להגנת הסביבה וכנס בינלאומי לצדק חברתי שהתקיים במכללה למנהל.
ג.    הובלת יום עיון לרבני מכון התורה והארץ – כתוצאה מהמלך של שבת נח, נוצר חיבור בין שני הארגונים. תחילתו של החיבור בהעברת שו"תים בנושאים סביבתיים שהם מעניינו של המכון, והמשכו ביום עיון בנושא יהדות וסביבה שהועבר לחברי המכון על ידי צוות טבע עברי.
ד.    סדרות של הרצאות ומפגשים בנושא יהדות וסביבה -  גם השנה המשכנו עם סדרות של הרצאות נושאיות בנושאים של יהדות וסביבה. בין הסדרות האמורות- סדרת "מזון למחשבה" בירושלים (שנה שנייה) , סדרת הרצאות על כלכלה יהודית סביבתית דרך ארגון "עתים לעסקים" , סדרת מפגשים לנשים בצפון,  ושותפות ב"עושים רוח יהודית" באזור כרמיאל-משגב.


3.    תכנים סביבתיים – כתיבת חומרים יעודיים בנושא יהדות וסביבה

א.    מרכז למידה מקוון – במהלך שנת תשע"ב  המשכנו להעשיר את התכנים באתר שלנו. במהלך השנה נצפו באתר למעלה מ100,000 עמודים, וקיבלנו עשרות פניות לחומרים יעודיים שנענו בחיוב.
ב.    חוברת "בין כנסת ירוק" – טבע עברי בשיתוף עם מכון הרצוג ובתמיכת המשרד להגנת הסביבה הוציאה חוברת ייעודית לבתי כנסת, המרכזת רעיונות ליירוק בית הכנסת, עם דרשות ודפי לימוד בנושאים אלו. החוברת הופצה למאות בתי כנסת באמצעות המייל ולעשרות בתי כנסת נוספים בעותקים מודפסים.
ג.    כלכלה בת קיימא – עמדה ישראלית ממקורות היהדות   – חוברת שהוצאה על ידי קבוצת מומחים, בהובלת טבע עברי, והוצגה במגוון כנסים וכן בפסגת כדור הארץ ריו+20 - בעברית ובאנגלית
ד.    חינוך סביבתי יהודי – הלכה למעשה - נייר עמדה שנכתב על ידי קבוצת מיקוד לתחום זה והוצג בכנס לחינוך סביבתי בסמינר הקיבוצים, כמו גם במקראה הנכתבת בימים אלו על הנושא.

4.    חיבור יהודי – סביבתי רחב:

א.    JIVE!  - פרוייקט ירושלמי שנועד לקבוצות אנגלוסקסיות המבקרות או לומדות בעיר. במסגרת הפרוייקט חוברות הקבוצות לפעילויות ניקיון ועבודה בגינות הקהילתיות ברחבי העיר, ולאחריהן עוסקות בלימוד מקורות על נושאים אלו. השנה השתתפו כ700 משתתפים בפעילויות השונות במסגרת JIVE, ועוד היד נטויה.
ב.    יוזמת שיח – השנה התקיים סמינר שיח –מנהלי ארגונים העוסקים בזהות יהודית סביבה וחברה בישראל. כמיטב המסורת השתתפה עינט, מנהלת הארגון, בצוות ההיגוי, והובילה בסמינר  סיור ביום שיועד ליוזמות מהשטח.
ג.    ועדות היגוי – על מנת להטמיע את החיבור יהדות – סביבה-חברה , חברה עינט קרמר, מנהלת הארגון במגוון רחב של ועדות ורשתות. בשנת תשע"ב כיהנה עינט כחברת בועד המנהל בארגון הגג הסביבתי "חיים וסביבה" , חברת הועד המנהל במרק"ם (רשת קהילות), חברת ועדת נראות ציבורית בפנים, חברת רשת בתי המדרש והשתתפה במגוון ועידות היגוי של כנסים ואירועים בתחום זה.

מתחדשים בסביבה

שנת התשע"ב אופיינה בשני פרוייקטי דגל להובלת שינוי חברתי – סביבתי המחובר למורשת ישראל. האחד התמקד בזירת הארגונים בישראל והשני בזירה הבינלאומית

1.    "מרחיב הדעת" –  בניית שפה ישראלית תרבותית מקיימת

סדרת הסמינרים "מרחיב הדעת"  נולדה  מתוך שיתוף פעולה של  בינה, מעגלי צדק  והקרן לסביבה ירוקה, כהמשך לקורס פעילים "תיקון עולם" שהתקיים בשנת תשע"א. הסמינרים, הציעו לארגוני פלורליזם, חברה וסביבה (שנציגיהם השתתפו בקורס שנה קודם) , לעצור לרגע מן המירוץ, לנשום, ולבחון ביחד את החיבורים בין זהות יהודית, צדק חברתי ואחריות סביבתית. טבע עברי , כארגון שאמון על החיבורים הללו נבחר להוביל את המהלך, וכאן נפתחה הדלת לשנה קסומה של מפגשים, חוויות וחשיבה משותפת.
הסמינרים התקיימו ברובם בנתיב הל"ה – כפר אומנים אקולוגי שאיפשר מפגש בלתי אמצעי בין חברי הקבוצה ובין עצמם, מגוון התנסויות של חיבור לאדמה, וזמן "נשימה" משותף.    במסגרת הסמינרים התקיימו סדנאות חווייתיות לצד  לימוד בית מדרשי מעמיק ושיחות על הדרכים להטמיע את החיבור בפעילות הארגונים השונים. 
חלק מהארגונים בקשו להתמקד בנושא הסביבתי, אחרים בתחום האקטיביזם ואחרים בחיבורים בין מרכז פעילות הארגון למציאות הישראלית.
סה"כ עברו בפורמטים שונים שבעה סמינרים לארגונים: חברי  "תיקון עולם", "זיקה", HUC , "הירוקים", מכון שכטר, קולות (בוגרי תהודה)  ואלול. 
בעינינו, חברי טבע עברי, היוו הסמינרים נדבך נוסף בבניית שפה תרבותית ישראלית בת קיימא,  היונקת ממורשת היהדות וקוראת ללקיחת אחריות סביבתית חברתית.בשנת תשע"ג , אי"ה, אנו מתעתדים "לעלות שלב נוסף" במיזם חשוב זה, ולפעול להטמעת העשייה בתוך הארגונים באופן אימננטי, כחלק מהמשך שיתוף הפעולה בין הארגונים. 
                                        

2.     "כלכלה יהודית מקיימת" – לקראת פסגת כדור הארץ     

במהלך חודש תמוז התקיימה בריו דז'נרו בברזיל ועידת פיסגה עולמית תחת הכותרת "The future we want " . הועידה עסקה בצורה מובהקת בשאלות של כלכלה, פיתוח בר קיימא ומיגור העוני' בהשתתפות נציגי מדינות וגופים אזרחיים וכלכליים מהעולם כולו. 

לקראת ריו+20  הובילה טבע עברי מהלך , בשיתוף עם מגוון גופים אחרים, לניסוח עמדה יהודית בשאלות היסוד של הועידה. הדברים שעמדו בבסיס כתיבת המסמך הינה ההכרה בכך שיש מקום לפיתוח שיח כלכלי - יהודי משמעותי בדורנו, שיכול להוות השראה לעשייה בתחום, כמו גם לתת רעיונות קונקרטיים לעשייה.
קבוצה של מתנדבים מתחומי היהדות, הסביבה והאקדמיה שקדה על ניסוח המסמך, תרגומו לאנגלית ועיצובו באופן שיוכל להקרא ולהיות מובל על ידי קוראיו לסוגיהם (נטולי ידע יהודי, נטולי ידע סביבתי, מומחים בשני התחומים).

המסמך, שהיה בו מן החידוש , כמו גם רעיונות ידועים שראוי לשוב ולהזכירם,  הוצג בכנס יהדות וסביבה של מכללת ליפשיץ, בכנס המרכזי של המשרד להגנת הסביבה לקראת פסגת כדור הארץ (קיימות אתמול היום ומחר) ובכנס המיוחד לנושא זה שהתקיים בשותפות של פורום ניצוצות במכון הגבוה לתורה וטבע עברי באוניברסיטת בר אילן.  לקריאת המסמך בעברית ובאנגלית

 למסמך היתה תהודה תקשורתית רחבה - למשל באתר סרוגיםynet ירוק , עלון השבת "עולם קטן" ובכתבת הוידיאו "קרנבל יהודי בכנס הירוק של ריו"  (שווה לראות)

בעקבות כל אלו, הוזמנה עינט קרמר, מנהלת טבע עברי, להצטרף למשלחת החברה האזרחית שנסעה לפסגה העולמית, ולהביא את השיח ה"יהודי - סביבתי - חברתי" לידי ביטוי בכינוס חשוב זה.

ואכן, במסגרת פסגת כדור הארץ היו מספר הזדמנוית להצגת נייר העמדה:
•        מאות עותקים של המסמך חולקו בכנס בדוכני המידע השונים, ונחטפו כלחמניות טריות.
•        טבע עברי חבר לבני עקיבא ולארגון הלל להובלת ערב לקהילה היהודית בנושא יהדות וסביבה. הערב היווה הצלחה והיווה מפגש בין דורי לחברי הקהילה.
•     עינט, מנהלת טבע עברי, חילקה והציגה את קוי היסוד של נייר העמדה במסגרת המושב היחיד בכינוס שהוקדש לסוגיית הדתות והעתיד שאנו רוצים (שם המושב-   Ethical and Religious Insights on The  Future We Want  )
 
התהליך שהובילה טבע עברי סביב ועידת הפסגה ריו+20 הראה לנו את המקום הנכבד של החשיבה היהודית בבניית חברה מקיימת וסולידארית, אם כמקור להשראה ואם כתורת ארץ ישראל שעוד זקוקה לפיתוח. לתפיסתנו , המשך המהלך הינו קידום שיח אמיתי ומחייב , של כל המגזרים, לקראת שנת שמיטה הקרובה (תשע"ה) - על מנת להופכה לשנה משמעותית בחברה הישראלית ומקדמת ערכי סביבה וחברה כאחד.  בשנת תשע"ג מתכוונת טבע עברי להתחיל ולהוביל את המהלך האמור.
 


ברכות ותודות לשנה החדשה 


רגע לפני פרוס השנה החדשה, ברצוני להודות להדס ילינק, הילה זינגר ושאול דוד יודלמן עובדי הארגון, על שנה של עבודה מאומצת לתיקון עולם.

הדס, המון המון ברכות על הולדת נוגה המקסימה. יהי רצון ותמשיכי לרוות שמחה ונחת, ומחכים בקוצר רוח לשובך..

לחברי הועד המנהל שלנו ד"ר ג'רמי בנשטיין, הגב' נעמי צור  והרב יובל שרלו- תודה רבה על הליווי והתמיכה.

תודה מיוחדת לרב מיכאל מלכיאור, נשיא העמותה, וגם מלווה , מייעץ ומנחה דרך.

תודה לחברי העמותה ולידידיה, על שנה נוספת של תמיכה והבעת אמון ברעיון ובדרך.

 שנה טובה