חברים לדרך

בית הכנסת "אוהל אברהם" בדימונה

פורסם בתאריך: 15-10-2012

"כי מדרום תפתח הטובה" – פעילות חסד נרחבת, ושימוש במי המקווה למים אפורים.


ואלו שמות: בית הכנסת אוהל אברהם החל פעילותו בשנת 2001 במקלט, שהוקצה על-ידי עיריית דימונה. כיום מדובר במבנה גדול מימדים הנותן "שירות"  לקהילה הקרובה והרחוקה, ופי התפילה וההטעמות הן על -פי נוסח יהדות הודו,אך קהילת המתפללים מעורבת ומונה כ-300 מתפללים מעדות שונות שפוקדים אותו על בסיס קבוע, ועבורם הוא מהווה מצודה של תרבות ואמונה.


"בתוך עמי": במהלך השנה כולה מתקיימות בבית הכנסת פעילויות של עזרה לנזקקים, בצורת חלוקת תלושי מזון,פרטי לבוש, סיוע במימון טיולים לתלמידי בתי ספר,לימוד שיעורים לקראת עלייה לתורה לחתני בר-מצווה המגיעים מרקע של מצוקה כלכלית ועוד. כמו כן לפני תחילת כל שנת לימודים מתקיימת בשטחו ובסיוע קהילת המתפללים התרמה של ציוד "חזרה לבית הספר" למען ילדים ממשפחות מוחלשות. בית הכנסת מסייע למשפחות אבלות בזמן השבעה באספקת סידורי תפילה,שירותי חזנות ספסלים,קהילת מתפללים למניין, ומצרכי מזון בהתאם לצרכיהם של האבלים. פעילות אחרונה הינה ארגון טיולים לקברי צדיקים ולסליחות בכותל המערבי במתכונת של נסיעה משותפת – המאפשרת למיעוטי יכולת ליהנות מהביקור הקדוש ומארוחה משותפת ללא תשלום.


אהבת הארץ : חינוך  חבריה הצעירים של הקהילה למודעות ורגישות לסביבה ולאהבת הארץ (במסגרת טיולים דרשות פרשות שבוע וכדומה) הוא מנת חלקו הגאה של בית הכנסת. במישור הפרקטי הדבר בא לידי ביטוי בהפרדת פסולת במקור (פרויקט שדימונה כעיר נכנסת אליו בימים אלו)  ובמיחזור כל מה שאפשר למחזר בקידושים.

אהבת הבריות : בית הכנסת וקהילת מתפלליו מעניקים שירות נרחב לאנשים ממשפחות שאינן דתיות ומתגוררות בסביבתו, בצורת מתן של ספסלים,כיסאות ישיבה וציוד אחר לצורך מסיבות יום-הולדת,ואירועים כאלו ואחרים לאו דווקא בעלי אופי דתי. כמו כן מקיים בית הכנסת שיעורים לקראת עלייה לתורה לחתני בר-מצווה שאינם נמנים על קהילת המתפללים בבית הכנסת וכללית פתוח לכל האוכלוסייה באזור.

נגישות לנכים: אכן


מים חיים : מי המקווה משמשים לשטיפת חצר בית הכנסת ולהשקיית הגינה. ההשקיה עצמה נעשית בעזרת טפטפות לחסכון במים.

כח השמש: כרגע ישנם שעוני שבת המווסתים את החשמל על מנת לחיסכון מקסימלי. החזון הוא לעבור לשימוש בתאים סולאריים להפקת חשמל.

מענק זה לשם מה: המענק ישמש לקידום התוכנית לחיסכון באנרגיה, מים וחשמל בסביבת בית הכנסת.