חברים לדרך

בית הכנסת קול ברמה אפרת

פורסם בתאריך: 15-10-2012

הראשונים לאמץ את מדיניות "אפרת הירוקה"


ואלו שמות: בית הכנסת "קול ברמה" הוקם על ידי קהילת יוצאי צפון אפריקה, אבל מתפללים בו ספרדים לצד אשכנזים, מרוקאים לצד תימנים, עיראקים לצד יקים, בקיצור כור היתוך אמיתי, וכל זאת באווירה משפחתית שלווה ונינוחה. מדובר בקהילה שחרטה על דיגלה בראש ובראשונה את טיפוח הילדים.בית הכנסת מונה כיום כ- 90 משפחות, רובן צעירות. ישנו ועד שנבחר אחת לשנתיים והוא שדואג לצרכים הפיזיים והרוחניים של הקהילה, כולל ארגון אירועים חברתיים, סעודות משותפות, חוגים לילדים ועוד.


"בתוך עמי": בתוך בית הכנסת, ישנו גמ"ח כספי לנצרכים. בניגוד למקובל, הגמ"ח לא דורש כתנאי את החזר הכסף, אלא נותן, ואם מתאפשר, המשפחה מחזירה את הכסף. כמו כן, ישנה ספריה לילדים, ובאולם השייך לקהילה, מתקיימים אירועים שונים חינם אין כסף- כאשר לעתים גם הפקת האירוע היא בהתנדבות.


אפרת עיר ירוקה : קול ברמה הינו  בית הכנסת הראשון שאימץ את מדיניות "אפרת ירוקה". בית הכנסת נמצא בימים אלו בעיצומו של תהליך להחלפת מתקני השירותים לצורכי חיסכון במים,  החלפת גופי התאורה לגופים חסכוניים וירוקים. התקנת מזגנים חסכוניים באנרגיה ועוד.


תורה אורה: לא רק שמכשירי החשמל מחוברים לשעוני שבת, אלא שחלק מהתאורת חוץ לא ניתת להדלקה בימות החול לחיסכון.


דברי תורה: ישנה אפשרות מיחזור לדפי פרשת שבוע בעלי תו ירוק, לצד אפשרות הגניזה הרגילה.


לא כורתים את הענף שעליו יושבים: בית הכנסת כמעט ולא מדפיס הודעות ללוח המודעות. רכשנו מחשב עם מסך גדול, וכל ההודעות רצות על המסך כל הזמן. גם הודעות שמגיעות מגורמי חוץ, מושתלות בתוך מצגת ועוברות למסך. שומרים על העצים ועל היערות.


מענק זה לשם מה: המשך פעילות יירוק בית הכנסת.