חברים לדרך

בית כנסת "בית יצחק" בקיבוץ בארות יצחק

פורסם בתאריך: 15-10-2012

הקיבוץ הדתי - מאדום לירוק

ואלו שמות: קיבוץ בארות יצחק הינו קיבוץ המונה  כ-400 איש. כבכל קיבוץ שיתופי זוהי קהילה שיש לה בית כנסת ולא בית כנסת שיש סביבו קהילה. לקהילת בארות יצחק יש גם חדר אוכל משותף, מקורות פרנסה משותפים, נוי משותף, בריכה משותפת ואפילו נותנים צדקה (גם) במשותף. כמובן שגם כל ההשקעות בבית הכנסת באות מ"הכיס המשותף". לאור זאת, ניתן לומר שכל מה שמייצג קיבוץ בארות יצחק - מייצג בית הכנסת שלו.


המי שברך עלינו: בבית הכנסת שלנו לא מוכרים עליות, תפילות, תקיעות, קריאה בתורה וכו', לא לחברים ולא לאורחים, אפילו ממשפחות של ילדי בר-מצווה מהמושבים החילוניים שבאיזור, הבאים לבית הכנסת שלנו כדי לעלות לתורה איננו דורשים כל תשלום, "המי שברך" עלינו!

קצר המקום מלתאר את כל פעולות הגמ"ח שמתבצעים בבארות יצחק. דוגמה אחת הינה מבצע "קמחא דפסחא" של מפעלות הציונות הדתית, שנערך השנה בבארות יצחק. הקיבוץ סיפק מקום איחסון ואריזה, מנהל מחסן, חשמל, מים, ורבים מתושבי המקום נרתמו למבצע.


סביבה וחברה נפגשים:  מאז שיצא חוק הפיקדון למיכלי משקה, אנו אוספים בקבוקים ופחיות למיחזור, כאשר את הסכום המתקבל אנו מעבירים לעמותת "טל חיים" המספקת מזון למשפחות מצוקה בפתח תקווה.


נגישות: ככלל, בעלי מוגבלויות הם חלק בלתי נפרד ושווה זכויות וחובות בקהילתנו, ולכן גם בית הכנסת מותאם לצרכיהם (למעט הבמה שנבנתה לפני 40 שנה ומצוידת במדרגות ובמעקה, כאשר עולה זקוק לעזרה צוות הגבאים עוזר לו לעלות). לאחרונה הותאמו תאי השירותים לבעלי מוגבלויות.

אוכלים מאותו המסטינג: את מה שנשאר מהשמחות, חברי הקיבוץ אוכלים למחרת...

אנרגיה נשית: לצורכי חיסכון באנרגיה ישנו בקר השולט על התאורה והמזגנים, בשנה האחרונה הפריד בית הכנסת  את הפעלת מיזוג האוויר בעזרת נשים שיעבוד במנותק מעזרת הגברים- על מנת לאפשר שליטה מקסימלית בעניין זה.  לדוגמא, בחורף חום המזגנים בעזרת הגברים עולה למעלה ומחמם את עזרת הנשים וכך אין צורך להפעיל את החימום שם.

דברי תורה: קיים סל למיחזור עלוני שבת בצמוד לסל הגניזה.

מענק זה לשם מה: כמו כל דבר בקיבוץ, תכונס הועדה, תעלה רעיונות ותחליט!