חברים לדרך

מזון למחשבה מתארח בקהילת ידידיה

פורסם בתאריך: 12-11-2012

קהילת ידידיה פותחת את ביתה ל'מזון למחשבה'. קראו עוד על הקהילה.

מזון למחשבה מתארח בקהילת ידידיה


בחודש הקרוב, כח' כסליו, נר חמישי של חנוכה, תיפתח סדרת ההרצאות 'מזון למחשבה' הפעם, בקהילת ידידיה בירושלים. 'מזון למחשבה' הוא פרי של עבודה משותפת בין עמותות טבע עברי, במעגלי צדק וזנגוויל. השנה הצטרפו לעשייה קהילת ידידיה- הלוקחת חלק מלא בארגון ואירוח המפגשים, מתוך שאיפה שבסוף התהליך הקהילה תקדם בעצמה נושא חשוב זה של מזון- מנקודת מבט יהודית- סביבתית- חברתית.

ראיון קצר עם רנדי גרבר  מקהילת ידידיה על הקהילה הייחודית שלהם, ועל ההקשרים החברתיים סביבתיים שהקהילה מקיימת.

 

נעים להכיר : קהילת ידידיה

ידידיה היא קהילה אורתודוקסית מודרנית המונה 180 בתי אב הממוקמת בשכונת בקעה בירושלים. הקהילה נוסדה בשנת 1980 ויש בה עולים מארצות דוברות אנגלית, עולים מאירופה וצברים.

המייסדים שאפו ליצור קהילה מחויבת להלכה,  המחויבת לערכים יהודיים מסורתיים, לצדק חברתי ולדמוקרטיה בחברה הישראלית.

עוד על הקהילה באתר הקהילה.

 

בן אדם לחברו

לא פשוט להיות קהילה בתוך עיר. יש לך כך קשיים רבים, אך קהילה הרוצה להיות רלוונטית צריכה ללמוד להשתלב בהקהילה הרחבה של המקום שבו היא חיה:

אילו פעילויות חברתיות אתם מקיימים כקהילה ?
הקהילה מקיימת פעילות חברתיות בתוך הקהילה ומחוצה לה :
בתוך הקהילה יש מסורת של עזרה הדדית - בעת צורך (מחלה, אבל) ובעת שמחה (לידה, אירועים משפחתיים).
מחוץ לקהילה – הקהילה מעורבת בעשייה השכונתית רבה:
הקהילה מפעילה קופת צדקה - שמסייעת לאנשים בעת צרה בשכונה (יש קשר טוב עם לשכת הרווחה) ומחוצה לה. בני הנוער של הקהילה עוסקים בעשייה חברתית מאורגנת. פועלת קבוצת "משגיחים" לתו החברתי מטעם הקהילה.  אנו מקיימים התרמת דם 2-3 פעמים בשנה. אפילו ישנה השתדלות, באירועי בית הכנסת, לרכוש מזון ושירותים מבעלי עסקים קטנים ומקומיים. וכמובן, בית הכנסת משרת גם את הקהילה שאינה דתית המתגוררת בשכנות .
בנוסף, לקהילה יש מסורת של קידום יחסים בין דתית ומארחת בתפילות שבת קבוצות של אנשי דת שונים.

 

בין אדם למקום

בבין אדם למקום, אני לא מתכוונת לעבודת ה' של הקהילה, שזה גם פן חשוב, אלא למקום- לשמירה על הסביבה בה הקהילה נמצאת.

אילו היבטים של בן אדם למקום קיימים אצלכם?
דבר ראשון, בית הכנסת נבנה בשנים האחרונות, וכבר בעת בנייתו הותקנו אמצעים  לחסכון במים, בחשמל ולשמירה על בידוד מקסימלי. כמו כן בעת תכנון מבנה בית הכנסת, הקפדנו על נגישות לנכים ולעגלות בכל אגפי בית הכנסת.  בנוסף אנו מנסים לצמצם את כמות הפסולת שלנו ולכן, לקהילה יש כלים ומפות רב פעמיים לקידושים ואירועים המתקיימים בבית הכנסת ואת בקבוקי הפלסטיק מעבירים למתקני מחזור.  ודבר אחרון שאנו מקווים שנוכל להרחיב עליו בהמשך- הקהילה לוקחת חלק בתהליך התכנון של הגן הציבורי הנמצא בשכנות למבנה הקהילה ומקדמת בתהליך זה הקמת גינה קהילתית כחלק מהגן הציבורי. לגינה קהילתית בסמיכות למבנה הקהילה יכולות להיות השלכות רבות, ואנו מקווים שאכן נצליח במשימה.

 

עוד כמה פרטים על מזון למחשבה

המפגש הראשון יחול ביום רביעי, כח' כסליו, 12.12.12 בשעה 19:00 בקהילת ידידיה, רחוב ליפשיץ 12, שכונת בקעה ירושלים. בהשתתפות הרב דוב ברקוביץ' ומיקי חיימוביץ'.
הסדרה בנויה מ 6 מפגשים- אחת לחודש-  מוזמנים לשמור את התאריכים הבאים:
ה' שבט 16.1 , ג' אדר  13.2, ב' ניסן 13.3, יד' אייר 24.4, יג' סיון 22.5.
הכניסה חופשית.