חברים לדרך

מענק בית כנסת ירוק תשעג

פורסם בתאריך: 07-02-2013

 

אומנות מקומית, סיורים אקולוגים ופעילות ט'ו בשבט לקהילה –

 

סיכום מענקי "בית כנסת ירוק" תשע"ג

 

לקראת שבת נח תשע"ג חילקנו בטבע עברי מענקים של כ-1000 ₪ לבתי כנסת שהראו מחויבות סביבתית – חברתית.  
עכשיו, עם בוא האביב, חזרנו לספר לכם מה הם עשו עם הכסף:

 

קהילת אהל ארי- רעננה- "ערוגת הבושם"

קהילת אהל ארי לקחו את נושא הקיימות ברצינות והקימו ועדה מיוחדת לקידום הרעיון בשיתוף רב הקהילה- הרב רונן נויבריט, טבע עברי, מחלקת קיימות בעיריית רעננה והיחידה הסביבתית של אזור השרון.
בתקציב המענק הובילה הועידה פעילות לט'ו בשבט שכללה למידה על חשיבות הטבע העירוני שתילה של צמחי ארץ ישראל, המתאימים לצרכי בית הכנסת וחנוכת 'ערוגת הבושם'- ערוגת תבלינים וצמחי ריח לשימוש הקהילה.

 

קיבוץ בארות יצחק- מסיירים בסביבה

קיבוץ בארות יצחק השתמשו בכספי המענק לסבסוד סיור במרכז לחינוך סביבתי בחירייה בו השתתפו  150 מחברי הקיבוץ ( 3 אוטובוסים!).
להלן תיאור הסיור: "התחלנו את הסיור  באוטובוסים במעלה ההר, בכל אוטובוס היה מדריך או מדריכה. בו התקבל הסבר קצר על המפעלים השונים בהר ביניהם:  הפקת חשמל מזבל ומגזם, ריסוק גזם, ריסוק בטון, וכמובן איסוף הזבל מגוש דן, דחיסתו והעברתו לאתרי הטמנה בנגב.בראש ההר ישנה מרפסת תצפית שם קיבלנו הסבר על האיזור ועל תוכניות הפיתוח של "פארק אריאל שרון".לאחר מכן צפינו בסרט על הפארק. ולסיום נסענו ל "פארק מנחם בגין" בדרום תל אביב המתוכנן להיות חלק מ "פארק אריאל שרון", בפארק טיילנו בשטח טבע עירוני ולמדנו קצת על המתרחש בו.קינחנו בתפילת מנחה וארוחת צהרים משותפת שהוכנה מבעוד בוקר ע"י מטבח הקיבוץ, בעוד הילדים נהנים במתקני השעשועים."

 

מושב רותם – אמנות מקומית בבית הכנסת

חברי מושב רותם בחרו להנציח את המענק בחיזוק האמנות המקומית בתוך בית הכנסת. הם פנו לאחת מתושבות המקום, אמנית הזכוכית שנינה אוסורוביץ', שיצרה ויטראז' מקסים המעטר את בית הכנסת ומנכיח את הקשר למקום ולסביבה דרך האמנות.


קהילת ואני תפילה בירושלים ובית כנסת קול ברמה באפרת-פרקטיקה סביבתית

קהילות אלו היו פרקטיות, והשתמשו במענק לרכישת נורות חסכוניות לבית הכנסת וכלים רב פעמיים לשימוש הקהילה בקידושים ובשמחות.

 

בית כנסת אוהל אברהם בדימונה – סדר ט'ו בשבט חוויתית

בית הכנסת אוהל אברהם בחר להשתמש בכספי המענק לחגיגת ט'ו בשבט חווייתית  בשיתוף בית הספר ממ"ד בן עטר, בסימן אחריות האדם לטבע הסובב אותו.  בבית הספר למדו התלמידים סוגיות מהמקורות העוסקות באחריות הגדולה שניתנה לאדם לשמור על הטבע שמימנו הוא ניזון ומקבל את כל צרכיו. לאחר הלימוד יצאו התלמידים  לפעילות  בנושא סביבה ואהבת הארץ ביער בדימונה . בנוסף, התקיים  בבית הכנסת סדר ט"ו בשבט ששם דגש על חשיבות החי והצומח לחיינו כבני אדם ואחריותנו לשמור עלהסביבה ועל הארץ. 
 בנוסף בבית הכנסת נערך סדר ט"ו בשבט ובו דגש על חשיבות השמירה על הארץ ועל מתנות הטבע שאנו מקבלים, על חשיבות החי והצומח לחיינו, ועל אחריות האדם לשמור על כל אלה.


תמונות מכל האירועים והסיפורים בגלריה- מענק בית כנסת ירוק