חברים לדרך

סיכום שנת תשע"ג

פורסם בתאריך: 02-09-2013

איפה היינו ומה עשינו?

סיכום שנת תשע"ג 


בשנת תשע"ג המשיכה טבע עברי בפעילות להטמעת החיבור בין יהדות וסביבה בקרב ציבורים וארגונים שונים באמצעות אירועים, סדנאות, ימי עיון ופעילות מגוונת נוספת.

במקביל, התחילה העמותה כבר השנה בקידום שנת התשע"ד כשנת הכנה ולימוד לקראת שנת שמיטה תחת הכותרת "קרבה שנת השבע" על מנת ששנת תשע"ה תהיה שנת שיא של פעילות סביב ערכי השמיטה.

להלן עיקרי העשייה:

1.    שבת נח :

"שבת נח" בה קוראים בתורה על פועלו של נח להצלת מגוון המינים מהמבול, הפכה ביוזמת טבע עברי, לשבת של קיימות בקרב קהילות ובתי כנסת. להלן סיכום הפעילות:
א.    בתי הכנסת הסביבתיים של ישראל: לקראת שבת נח הציעה טבע עברי לבתי כנסת למלא שאלון הנוגע לעשייתם החברתית-סביבתית ולבחון עצמם בנושאים אלו. עשרות בתי כנסת, מכל רחבי הארץ בחרו מילאו את השאלון. חמשת בתי הכנסת   הסביבתיים ביותר זכו במענק לצורך פעילות סביבתית בבית הכנסת. לכתבה על בתי הכנסת הסביבתיים- חברתיים של ישראל  בYNET יהדות.

ב.    קהילות ירוקות : השנה, כבשנים עברו,  קיבלו על עצמן קהילות רבות לעסוק בשבת פרשת נח בנושאי סביבה בלימוד ובמעשה. ראוי לציון במיוחד קהילת אלון שקיימה שבת קהילה בנושאי סביבה ומיד לאחריה חנכה את מרכז המיחזור היישובי החדש. התגייסות חשובה נוספת היא התגייסותה של העיר רעננה- בה חולקו דפי מידע בבתי הכנסת בעיר בנושא שבת נח והפרדת פסולת. כמו כן חברה עיריית רעננה, מתן, היחידה האזורית לאיכות סביבה שרון וטבע עברי להובלת ערב למבוגרים בעיר בנושא אחריות סביבתית – בשיתוף הרב ד"ר בני לאו והפייטן אלעד גבאי.

ג.    אירוע מרכזי: יוזמה משותפת של ארבעה מנהלים קהילתיים בירושלים הפכה את שבת "ברית עולם " הירושלמית לסוף שבוע של קיימות וסביבה בקהילה. ארבעת המנהלים הם : גינות העיר, בקעה, גוננים וארמון הנציב. במסגרת סוף השבוע התקיים אירוע מרכזי ביום שישי בחורשת הירח (מיקום אסטרטגי המתחבר למאבק הנוכחי לשימור החורשה). – לצד מגוון  פעיליות בבתי הכנסת והקהילות ברחבי העיר. בין הפעילויות: קבלת שבת שכונתית בשיתוף גרעין דבש של החברה להגנת הטבע בשכונת גוננים; קבלת שבת מוסיקלית בסימן מים ואחריות אקולוגית בשכונת בקעה; תפילת ילדים סביבתית במושבה הגרמנית; סיור בעמק הצבאים בהדרכת החברה להגנת הטבע; הצגה סביבתית של קבוצת "מה הסיפור" בשכונת גוננים ועוד.

 

            

2.    פעילות שוטפת  

א.    השתלמויות מורות, וגננות: בשנת התשע"ג המשיכה טבע עברי טבע עברי בהטמעת החיבור "יהדות וסביבה" בהשתלמויות מורים וגננות, הן בתחום הסביבתי (תוכנית השרים, גן ירוק) והן בתחום הזהות היהודית (תרבות ישראל ומורשתו).  כמו כן המשיכה העמותה במסורת של ימי עיון  ביהדות וסביבה לתלמידות הוראה בשיתוף עם מכללת אפרתה בירושלים.

ב.    הובלת מושבים בכנסים – בשנת תשע"ג השתתפו נציגי הארגון במגוון כנסים ואירועים, כחלק ממדיניות העמותה, להפיץ את הרעיונות העומדים בבסיסה. בין הכנסים בהם השתתפנו: הכנס הבינלאומי לצדק חברתי שהתקיים בבית ברל, כנס ערי עלייה לרגל בירושלים, כנס קיימות בקהילה במכללת אורנים, יום עיון של יסודות בנושא יהדות ודמוקרטיה ומפגשים שונים של התנועה הסביבתית.

ג.    קורס מנחים בתחום היהדות והסביבה – קורס הדגל של טבע עברי נפתח שוב אחרי שנתיים של הפסקה. 21 מנחי קבוצות, אנשי חינוך ועשייה, עברו תוכנית הכשרה בת 421 שעות להנחייה בתחום היהדות והסביבה. כולנו תקווה כי המנחים ישולבו בפעילות העמותה בשנים הקרובות.


                          
 

ד.    שותפות בוועדות היגוי - על מנת להטמיע את החיבור יהדות – סביבה-חברה , חברה עינט קרמר, מנהלת הארגון במגוון רחב של ועדות ורשתות. בשנת תשע"ג כיהנה עינט כחברת הועד המנהל בארגון הגג הסביבתי "חיים וסביבה" , חברת הועד המנהל במרק"ם (רשת קהילות מעורבות), חברת הועד המנהל של פנים – איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית,  חברת רשת בתי המדרש והשתתפה במגוון ועידות היגוי של כנסים ואירועים בתחום זה.

ה.    JIVE!  - גם השנה המשיכה פעילות עניפה של פרוייקט JIVE – פעילות לקהל דוברי האנגלית המבקרים בירושלים  המשלב  עבודה בגינות הקהילתיות ברחבי העיר  עם לימוד מקורות בנושאים אלו. השנה השתתפו כ800 משתתפים בפעילויות השונות במסגרת JIVE ואנו עמלים על המשך הרחבת מעגל המתנדבים והלומדים.