חברים לדרך

לקראת שנת שמיטה

פורסם בתאריך: 02-09-2013

חלק גדול מפעילות העמותה הוקדש השנה ללימוד נושא השמיטה בישראל, לבניית שיתופי פעולה ולתחילת הנעת הרעיון של שנת השמיטה כשנה מרכזית בחברה הישראלית. להלן עיקר הפעילות:


א.    לימוד עומק של היוזמות החברתיות, הסביבתיות והכלכליות שהתקיימו בשמיטות הקודמות, בתחום החקלאי, ההלכתי והערכי. מתוך שיחות ופגישות רבות למדנו כי עקב אכילס של שמיטה משמעותית ברמה הציבורית והאישית בישראל היה חוסר המוכנות של החברה הישראלית לכיוון חשיבה זה, לצד "התעוררות מאורחת" של הנוגעים הדבר שהחלו לקדם את הרעיונות בתוך שנת השמיטה, לצד פעילות נוספת. מתוך כך שמנו לנו להיות "קטליזטור" המזכיר את בוא השמיטה, מכין אליה ומתחיל להכין, כבר עכשיו את הפעילות בה.

ב.
    הקמת קבוצת מיקוד המכילה אנשי מפתח מארגוני החברה והסביבה, נציגי זרמים ביהדות, אנשי הגופים הלאומיים ומובילי יוזמות בשמיטה הקודמת לבחינת ערכי הליבה של השמיטה, והדרכים להטמיעם בציבוריות הישראלית.


                
 

ג.    קיום סדרה של מפגשים עם ארגונים ומשרדי ממשלה וקריאה לתחילת הערכות לקראת השמיטה, כמו גם בניית קבוצות פעולה  בתחום.  שחקנים מרכזיים בתחום עמם אנו עומדים בקשר: 

  • משרדי ממשלה: המשרד להגנת הסביבה, משרד הרווחה, משרד החינוך
  • גופים ירוקים: קק"ל,  חיים וסביבה, מרכז השל, מגמה ירוקה, החלה"ט- גופים חברתיים – כלכליים: רשת שיח, פורום חובות, לקט, והגדת- עזרא מגד, פעמונים, כתף לכתף, מקימי,   אשלים- הג'וינט.
  • גופים חינוכיים: רשת אמי"ת, רשת אורט, רשת תל"י, רשת מיתרים, מכינות קדם צבאיות, איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית –פנים, קולות, המדרשה באורנים, בינה, מרכז הרצוג, מכון הרטמן, מדרשת תורה ועבודה.


ד.    הוצאת מגוון פרסומים סביב פרשת בהר, הקוראים לציבור להתעורר ולהתחיל לחשוב על שנת שמיטה משמעותית וערכית . להלן חלק מהפרסומים בתחום:

אתר סרוגים - "מוציאים את השמיטה מהמטבח ומהמגזר"
אתר כיפה - "מה עניין שמיטה אלינו"
אתר מורשת  - "מה עניין שמיטה לישראל 2013"
מוסף השבת של מקור ראשון + מוסף השבת של מעריב-"הזדמנות של פעם בשבע שנים"
עלון השבת עולם קטן - השמיטה והחברה הישראלית
רדיו: 
שישי זוגי - סיון רהב מאיר- דקה 44:43
במוצאי יום מנוחה - חגי חריף - דקה 36

ה.    תחילת תהליך של בניית קבוצות עבודה ורקימת שיתופי פעולה הן בתחום הרווחה דרך שמיטת  כספים והן בתחום החינוך.

 

 

תמונת הצלחה

שנת השמיטה תשע"ה (2014 -2015) הינה שנה מרכזית של שיח ועשייה חברתית – סביבתית – כלכלית בישראל ברמה הוולונטרית.
שנת השמיטה תשפ"ב (2021 – 2022) הינה שנה מרכזית של שיח ועשייה חברתית– סביבתית – כלכלית בישראל ברמה הלאומית, כאשר מנותבים לכך משאבי מדינה דרך ועדת שמיטה ממלכתית  כמו גם התגייסות לעניין זה מצד משרדי הממשלה הרלוונטיים (החינוך, הסביבה והרווחה).