חברים לדרך

שמיטה ישראלית- איפה אנחנו עומדים?

פורסם בתאריך: 14-01-2014

 

מתניעים בכנס הארגונים

לאחר חודשים של עבודה, פגישות והתארגנות, השקנו את המיזם בכנס ארגונים שהתקיים בי'ב טבת, ה15.12 בתל אביב. 

בכנס ההתנעה נפגשנו,  נציגי ארגונים, עסקים ומוסדות, שהשמיטה קרובה לליבם והרצון לשנות בוער בנפשם, למפגש התנעה של מהלך לאומי להפיכת שנת השמיטה לשנת מפנה בחברה הישראלית.    

במהלך האירוע שמענו את דברי השותפים בנוגע למהות "שמיטה ישראלית" בשבילם , למדנו יחד,  ובעיקר קיימנו שולחנות עבודה בנושאים אופרטיביים  הנוגעים למימוש שנת השמיטה במדינת ישראל של ימינו. השולחנות עסקו בנושאים: חינוך, סביבה, התחדשות קהילתית, צדק חברתי, צדק חלוקתי, שמיטה בהייטק, יחסי ישראל- תפוצות ועוד.  

את סיום האירוע ציינו בחתימה משותפת על "אמנת שמיטה ישראלית" בה התחייבנו באופן חגיגי להמשיך ולקדם את הרעיון. 

מי שלא היה מוזמן לצפות בסרטון  הטיזר – שמיטה ישראלית, לקרוא את דף הלימוד באתר  מדרשת, לחתום על אמנת שמיטה ישראלית בטופס המקוון או  לקרוא על מסקנות השולחנות העגולים בעמוד הפייסבוק של המיזם. 

עולים מדרגה בכנסת  

ביום שני האחרון, ה' שבט, ה6.1, עלה המיזם מדרגה, כאשר השדולה להתחדשות יהודית בראשות ח"כ רות קלדרון וח"כ יצחק הרצוג  קיימה מושב חגיגי בנושא הובלת שנת שמיטה ערכית ומשמעותית בחברה הישראלית, כהמשך ישיר לכנס הארגונים . 

במסגרת המושב, התחייבו בתי הנבחרים וארגוני שמיטה ישראלית לעיסוק מרכזי בשלושה תחומים הקשורים לערכי השמיטה והוסכמו אחרי סדרה של פגישות וועדות חשיבה: 

במישור הסביבתי- השר להגנת הסביבה ומשרדו יחד עם ארגוני הסביבה יקדמו פרויקטים שישמטו את הניצול המוגזם של משאבי הטבע ויחזירו את החיבור של הציבור לטבע ולסביבה. 

 במישור החינוכי- שר החינוך ומשרדו יחד עם ארגוני ההתחדשות היהודית יביאו את בשורת שנת השמיטה כרעיון ערכי וכמימוש מעשי למערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית. שר החינוך חילק בכנס את תוכנית העבודה הכוללת את התכנים החינוכיים.

במישור הכלכלי-חברתי- שר הרווחה ומשרדו ביחד עם הארגונים לשיקום כלכלי  יזהו משפחות המצויות בחובות שאינם מאפשרים להם תפקוד כלכלי, משפחות שיש להן מוטיבציה להכנס לתהליך של טיפול מקיף בבני המשפחה, במקורות ההכנסה ובהקניית כלים לניהול כלכלי. במהלך השנה הקרובה, תוקם קרן מתרומות הציבור הרחב, שמטרתה לאפשר למשפחות אלו להגיע להסדרי חוב כחלק מתהליך מסודר של החלמה כלכלית.

לדברי רות קלדרון בנושא. 

ומה עכשיו? 

כעת, כשהצד ההצהרתי "מאחורינו" , הגיע הזמן להתחיל לעבוד – לכתוב תוכניות, לבנות אתרים, להוביל מיזמים ובעיקר – להמשיך לעבוד ביחד למען הטוב המשותף. 

ארגוני שמיטה ישראלית כבר התגייסו למהלך ובימים אלו העבודה נמצאת בעיצומה. 

לכל מי שמעוניין להצטרף למיזם – פנו אלינו והיו חלק מעשייה – Einat@tevaivri.org.il