חברים לדרך

הזוכים בתחרות בית הכנסת הסביבתי- חברתי של ישראל

פורסם בתאריך: 01-02-2014

ט'ו בשבט אמנם כבר מאחורינו, אבל עבור שלושה בתי כנסת ברחבי הארץ, הפעילות הסביבתית נמצאת בשיאה. 

בימים אלו פורסמה רשימת הזוכים בתחרות "בית הכנסת הסביבתי- חברתי " של ישראל המתקיימת על ידי עמותת טבע עברי זו השנה השנייה.  

תפיסת העולם העומדת מאחורי התחרות,  הוא שבתי הכנסת שלנו אינם מרכז ל"שירותי תפילה" אלא הלב הפועם של הקהילה. לפיכך, על בתי הכנסת להתנהל באופן המשקף את הערכים של המתפללים ואף להוביל בעניין זה. מטרת התחרות היא לייצר באז לרעיון של בית כנסת סביבתי- חברתי, להציף רעיונות לעשייה בתחום וכמובן לתת קרדיט לעוסקים במלאכה.  

להלן הזוכים בשנתה השנייה של התחרות :

נר תמיד אקולוגי 

בית הכנסת של קהילת אשל אברהם בבאר שבע, הינו בית הכנסת היחיד בארץ בו נר התמיד, הנמצא מעל ארון הקודש , הינו נר אקולוגי הטוען את עצמו באופן סולארי. " מיקומו של הנר מסמן בעינינו את אחד הערכים החשובים לנו, שהוא שמירה על הסביבה" מסבירים בקהילה.  כמו כן עוסקת הקהילה באופן קבוע בהכנת סנדויצ'ים לתלמידים מיעוטי יכולת במשך יומיים בשבוע (כל שבוע!) ובפעילות התנדבותית נוספת. 

קירות מבוץ וקומפוסט מזבל אנושי 

בית הכנסת "אוהל יעקב ויוסף"   בתקוע ד'  שוכן במבנה ייחודי, שנבנה כולו בהתנדבות  ובשמחה על ידי חברי הקהילה המתפללת עצמה, כמובן שרק מחומרים טבעיים ומקומיים. המבנה המוגמר, אגב, מדהים ביופיו ומשדר חום ונעימות.  בטופס הגשת המועמדות ציינו חברי הקהילה שהפרויקט הבא שלהם הינו בניית שירותי קומפוסט  (שירותים המשתמשים בזבל האנושי ליצירת דשן) לבית הכנסת (!) . 

שיקולים אקולוגיים כבר משלב הבנייה 

סגנון אחר של מבנה סביבתי לבית הכנסת מציגה בפנינו קהילת "נעם שיח", שבית הכנסת החדש שלה הוא מופת לבנייה סביבתית- חברתית. מבחינה סביבתית,  המבנה מכיל חלונות רבים על מנת לחסוך בתאורה מלאכותית. החלונות עצמם מבודדים, על מנת לחסוף באנרגיה לחימום ולקירור.כל גופי החשמל הינם חסכוניים באנרגיה וכל מקורות המים של המבנה מצוידים בחסכמים. בחצר בית הכנסת הוקמה פרגולה מוצלת שבה מתקיימות פעילויות בשבת, כגון קידוש ושיעורי פרשת שבוע. בחצר בית הכנסת ובמדרכה שלפניו נשתלו עצי נוי ופרחים. בשטח שמתחת לבית הכנסת נשתלו עצי פרי שונים, שיחי ערבה ורוזמרין לבשמים

מלבד החשיבה הסביבתית שהושקעה בבנייה, מבנה בית הכנסת נגיש לנכים ולעגלות בכל חלקיו, לרבות רמפות מהכביש למדרכה המאפשרת נסיעה בעגלת נכים אל תוך בית הכנסת. במבנה יש שירותי נכים ובכניסה יש חניית נכים מסומנת. 

צעד ראשון לשינוי – לקהילה חברתית המעוניינת להיות סביבתית

קטגוריית מענקים נוספת שנפתחה השנה הינה קטגוריית "צעד ראשון לשינוי" – בו זכה בית הכנסת לצעירים באשקלון, העוסק בעשייה חברתית נרחבת, ומעוניין לפעול גם בתחום הסביבתי. המענק בו זכה בית הכנסת יאפשר לו להרחיב את פעילותו לתחום זה. 

נדלקתם? אתם גם כאלו ? פנו אלינו כבר היום , על מנת שנודיע לכם עם פתיחת התחרות הבאה, שתתקיים בין שני תאריכים עם משמעות סביבתית – בין שבת נח לטו בשבט הבא.