חברים לדרך

שמיטה ישראלית- מבט לחינוך

פורסם בתאריך: 04-03-2014

 אחרי כנס מרכזי בתל אביב ואירוע מקביל בכנסת, עברנו משלב השקת היוזמה להקמת קבוצות עבודה אופרטיביות.  

בעלון שבט הצגנו בפניכם את חזונה של קבוצת העבודה הסביבתית (שבת הארץ). היום, ראש חודש אדר - "ונהפוכו" - נשמח להציג את היוזמה החינוכית להפיכת השמיטה למשמעותית במערכת החינוך.


אז מה היה לנו עד כה:

שר החינוך, הרב שי פירון, הכריז כי בשנת הלימודים תשע"ה יעסוק המשרד בערכי השמיטה והטמעתם במקצועות השונים,  ואף הציג מסמך שנכתב על ידי משרדו בעניין זה. שני רעיונות מרכזיים שמציג המסמך הינם לימוד טקסטים יהודיים סביב ערכי השמיטה כחלק מהרחבת העיסוק בהתנדבות,  כמו גם כנס "הקהל" של מועצות תלמידים מכל הזרמים שיתקיים בשנה זו ויגע בנושא של זהות וערכים יהודים.

 

שמיטה ישראלית - קבוצות עבודה חינוכיות

במקביל לפעילות השר, הקמנו במסגרת "שמיטה ישראלית", מספר קבוצות עבודה העוסקות בחינוך, שנענו לאתגר  כתיבת תוכניות והעלאת רעיונות להפיכת שנת השמיטה למשמעותית במערכת החינוך.  

מעגל העבודה של החינוך הפורמלי - מגוון רחב של ארגונים העוסקים בחינוך התגייסו למהלך ועוסקים כרגע במלוא המרץ בכתיבת תכניות לימודים, ובניית סדנאות וסיורים סביב ערכי השמיטה. בין היוזמות : הקואליציה  של תבל בצדק, מעגלי צדק, מדרשת תורה ועבודה וטבע עברי – בנו  סדרת סדנאות לחטיבה הגבוהה הקושרים בין ערכי היהדות ואקטיביזם חברתי – סביבתי;

הרב יוסף צבי רימון, מנהל מרכז הלכה והוראה, מוביל בניית מרכז חינוכי סביב ערכי השמיטה בגן הבוטני. המרכז  מזמין את התלמידים (בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי כאחד) ל"מסע אל ארץ השמיטה" ממנו יצאו קצת אחרת; יסודות – העוסקים במקצוע האזרחות מזווית יהודית, מציעים ליווי של  מטלת הביצוע  באזרחות בכיוון  "שמיטתי"; איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית התגייס לכתיבת מגוון חומרים בנושא, שיוטמעו במקצוע "תרבות ישראל ומורשתו" כמו גם ישולבו בתוכניות מנהיגות שונות וזוהי רק ההתחלה. ביום חמישי הקרוב, ה6.3 מתקיים מפגש נוסף של מעגל החינוך, להמשך העבודה המשותפת.

 

קבוצת עבודה מעניינת בתחום החינוכי הינה קבוצת השמיטה באקדמיה –אנשי אקדמיה, דיקאנים ומנהלי אחריות תאגידית של מוסדות מתחום זה  הקימו קבוצת חשיבה  לבחינת דרכים להטמעת ערכי השמיטה במוסדות האקדמיים. בין השאר הם דנים בדבר הנגשת האקדמיה לאוכלוסיות שאינן מגיעות לשם בדרך כלל, מפגשים באקדמיה לתלמידים ממקומות מוחלשים, שחרור  פטנטים לעולם  ועוד.

 

קבוצת עבודה אחרונה שנציג מתחום החינוך, הינה קבוצת  מנהלי החוות החקלאיות ברחבי הארץ. מנהלי החוות החקלאיות מעוניינות למנף את שנת השמיטה לעיסוק אינטנסיבי בסוגיות של קיימות  וקהילתיות, דבר שירחיב גם את קהל היעד שמגיע אליהן וגם ישמור אותן בחזית העשייה החינוכית - סביבתית.

שריינו את התאריך: באיסרו חג שבועות, ה5.6 חברה קואליציית שמיטה ישראלית לחמ"ד בהובלת הכנס המרכזי של משרד החינוך לנושא שנת השמיטה . הכנס מיועד למחנכים, רכזי חינוך חברתי, מורים מקצועיים ורבני בתי ספר, והוא  יעסוק בערכי השמיטה והטמעתם במערכת החינוך. כולם מוזמנים!