חברים לדרך

שמיטה ישראלית- צוברים תנופה

פורסם בתאריך: 31-03-2014

"שמיטה ישראלית" הינה יוזמה אזרחית רחבת היקף, הכוללת ארגונים, עסקים ומוסדות ציבור, שמטרתה להחזיר את השמיטה ללוח השנה של  כולנו, במדינת ישראל, כשנה של  התבוננות עצמית, למידה, ערבות הדדית ואחריות סביבתית. נשיא היוזמה הינו הרב מיכאל מלכיאור, ח"כ לשעבר ואיש ציבור ידוע. את היוזמה מרכזת  עינט קרמר, מנהלת טבע עברי, בשיתוף עם מגוון מנהלי ונציגי ארגונים שהשמיטה בליבם והרצון לשינוי בנפשם. שאיפתנו היא כי כל אדם בישראל ידע כי השנה הקרבה היא שנת שמיטה, וכי כל מי שרוצה בכך יוכל לממש את שנת השמיטה בחייו , בדרך המתאימה לו ולתפיסת עולמו.
לשם כך אנו מעוניינים להוביל מהלך הסברתי וחינוכי מקיף, כמו גם לבנות פלטפורמה רחבה שתנגיש אפשרויות למידה ותחבר למגוון רחב ככל האפשר של יוזמות "שמיטתיות". לצד אלו אנחנו פועלים  לקידום פרוייקטים חברתיים וסביבתיים רחבי היקף, בשיתוף ממשלת ישראל, שיהפכו את השנה לשונה מכל שנה אחרת.


נכון לעכשיו – היכן אנחנו עומדים כיום:

 

השקת היוזמה – כנס אזרחי בתל אביב, ואירוע ממלכתי בכנסת 

בחודשים האחרונים, לאחר עבודה רבה, חנכנו את המיזם באמצעות שני כנסים משמעותיים, שהובילו את תחילת העבודה:                                                       כנס הארגונים "שמיטה ישראלית הראשון"  בו למעלה מ50 ארגוני חברה, סביבה, זהות יהודית ועסקים קיבלו על עצמם לקדם את שנת השמיטה כשנת מפנה של אחריות סביבתית, מעורבות חברתית והתבוננות עצמית.                                            

כנס השדולה להתחדשות יהודית בכנסת, בו משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הרווחה קיבלו על עצמם לקדם רעיונות שמיטתיים בעבודה משותפת עם הארגונים. את המושב הובילה חברת הכנסת רות קלדרון (לנאומה בנושא), המובילה את המהלך בבית הנבחרים וראש השדולה להתחדשות יהודית בכנסת בשיתוף עם ח"כ יצחק הרצוג. 


קבוצות עבודה – מתאגדים לחשיבה ועשייה משותפת:

לאחר אירועי ההשקה, התפנינו לעיקר העשייה -  ייזום, הקמת והפעלת  קואליציות וקבוצות חשיבה להובלת יוזמות "שמיטתיות" בכלל תחומי החיים.                             להלן חלק מהקבוצות הפעילות כיום:                                                               מגוון רחב של ארגונים העוסקים בחינוך התגייסו למהלך והקימו שולחן עבודה חינוכי העוסק במלוא המרץ בכתיבת תכניות לימודים, ובניית סדנאות וסיורים סביב ערכי השמיטה. בין היוזמות: הקואליציה  של תבל בצדק, מעגלי צדק, מדרשת תורה ועבודה וטבע עברי – הפיקו  סדרת סדנאות לחטיבה הגבוהה הקושרים בין ערכי היהדות ואקטיביזם חברתי – סביבתי; הרב יוסף צבי רימון, מנהל מרכז הלכה והוראה, מוביל בניית מרכז חינוכי סביב ערכי השמיטה בגן הבוטני. המרכז  מזמין את התלמידים (בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי כאחד) ל"מסע אל ארץ השמיטה" ממנו יצאו קצת אחרת; יסודות – העוסקים במקצוע האזרחות מזווית יהודית, מציעים ליווי של  מטלת הביצוע  באזרחות בכיוון  "שמיטתי"; איגוד ארגוני ההתחדשות היהודית התגייס לכתיבת מגוון חומרים בנושא, שיוטמעו במקצוע "תרבות ישראל ומורשתו" כמו גם ישולבו בתוכניות מנהיגות שונות וזוהי רק ההתחלה. 

שמיטה ישראלית הצטרפה לחמ"ד ולמשרד החינוך בהפקת כנס חינוכי ממלכתי ארצי שיוקדש לנושא השמיטה ובו יוכלו כלל היוזמות לבוא לידי ביטוי ו"להציג את מרכולתן". הכנס יתקיים באיסרו חג שבועות ה5.6 והוא נועד לכלל העוסקים בחינוך – מחנכים, רבנים, מורים מקצועיים ועוד. בואו בשמחה!   

קבוצת עבודה מעניינת בתחום החינוכי הינה קבוצת השמיטה באקדמיה –אנשי אקדמיה, דיקאנים ומנהלי אחריות תאגידית של מוסדות מתחום זה התאגדו לבחינת דרכים להטמעת ערכי השמיטה במוסדות האקדמיים. בין השאר הם דנים בדבר הנגשת האקדמיה לאוכלוסיות שאינן מגיעות לשם בדרך כלל, מפגשים באקדמיה לתלמידים ממקומות מוחלשים, שחרור  פטנטים לעולם  ועוד.                                                          

מנהלי החוות החקלאיות ברחבי הארץ הקימו גם הם קבוצת עבודה לקראת שנת השמיטה, בה הם מחפשים דרכים למנף את שנת השמיטה לעיסוק אינטנסיבי בסוגיות של קיימות  וקהילתיות, דבר שירחיב גם את קהל היעד שמגיע אליהן וגם ישמור אותן בחזית העשייה החינוכית - סביבתית.                                                                              

ואם בסביבה עסקינן, אי אפשר לשכוח את קבוצת "שבת הארץ" – קבוצת העבודה הסביבתית שלנו, המתמקדת בערכי השמיטה ותרגומם בתחום זה. הקבוצה מקדמת, בין השאר  אירועי תרבות ורוח חינמיים בגינות וביערות הקהילתיים,  עיסוק בקומפוסט סביב רעיון פח שביעית וקריאה להתבונן בשנה זו על משאבי הטבע ב"עין טובה" ולא במבט תועלתני ונצלני. 


כבר יצאו לדרך – פרוייקטים בתנועה

 

שמיטת כספים  כמנוף לשיקום כלכלי

שתי קרנות מרכזיות מתעתדות לפנות אל הציבור בשנת השמיטה ולהציע לו לממש את מצוות שמיטת הכספים בדרך ייחודית– תרומה של כספים ייעודיים לקרן  שמטרתה לסייע  למשפחות שנקלעו לחובות "ליישר קו" מבחינה כלכלית. המשפחות שיזכו להטבה הינן משפחות שיסכימו לעבור תהליך הבראה כלכלית מקיף  בליווי ארגוני השיקום הכלכלי, וההטבה תינתן רק עם סיום התהליך. הכוונה המוצהרת של היוזמה היא לסייע ל10,000 משפחות לחזור למעגל החיים הנורמטיבי ולהשאיר את החובות מאחוריהן. 

הכשרת "חובבי שביעית " להובלת מהלכים בשנה זו

קבוצת "חובבי שביעית"  של פעילים חברתיים בוגרי "טבע עברי " ו"תבל בצדק" מסיימים ביום חמישי הקרוב תהליך לימוד והכשרה ארוך בנושא השמיטה בהקשרה החברתי – סביבתי. התהליך כלל לימוד מקורות מכוננים בנושא, סיורים ברחבי הארץ ומפגש עם אנשי השראה, כשהוא מכוון לעשייה בשנת השמיטה (בין אם עשייה חברתית ובין אם התכווננות אישית)

יוזמת "ניצנים" של התחדשות יהודית ברשויות המקומיות , פתחה גם היא קבוצת עבודה בנושא השמיטה , בשיתוף עם טבע עברי וקולות. בקבוצה משתתפים בכירים בשלטון המקומי, מנהלי יוזמות יהודיות ופעילים חברתיים, וגם היא מכוונת תוצרים מקומיים לשנת השמיטה.  

בית המדרש "קולות" העובד עם משפיעים בחברה הישראלית קיים סמינר בוגרים שהוקדש לנושא השמיטה. לצד לימוד עומק של מקורות, עיסוק בשאלת ה"שדה האישי שלנו" ודיון ברעיון מחזוריות השבע, הם גם פנו אל הבוגרים בשאלות מעשיות של הדרכים לתרגום יסודות השמיטה מהשדה המקראי לשדות המודרניים. מגוון היוזמות שעלו בסמינר כונסו למסמך "הצעות לשמיטה בשדות המודרניים" וקולות החלה ללוות בוגרים המבקשים להוציא לפועל יוזמת שמיטה במרחבי ההשפעה שלהם.

יזם ההייטק יוסי צוריה, ריכז קבוצת אנשי הייטק וביחד הם הוציאו את המסמך המקסים "49 גוונים של שמיטה", המציע מגוון יוזמות שעלו בקבוצות חשיבה בכנס "שמיטה ישראלית" בסמינר קולות ועוד. 

בשבוע האחרון התקיים בלונדון כנס שיח – רשת ארגונים יהודיים סביבתיים וחברתיים, שהוקדש – איך לא , לשמיטה. בכנס נלמד נושא השמיטה לעומק, ונבחנו אפשרויות לפעילות ולשיתופי פעולה סביב ערכי השמיטה מסביב לגלובוס. מיזם אחר, שיוצא לדרך, הוא התגייסות משותפת להעלאת מודעות לשמיטה סביב פרשת בהר (9-10.5). שמיטה ישראלית מובילים את המהלך בארץ.  

משרד החקלאות חבר לשמיטה ישראלית בהובלת ארבעה כנסים אזוריים בגינות קהילתיות , להערכות לשנת השמיטה ולבניית תוכנית פעולה חברתית – סביבתית בגינות בשנה זו. האירוע הראשון יתקיים, איך לא, ביום שישי ערב פרשת בהר.  

ומה עכשיו?

למעוניינים להצטרף ליוזמת השמיטה ברמה האישית הקהילתית או הארגונית-

מוזמנים ליצור איתנו קשר:

info@tevaivri.org.il

פייסבוק

ולהצטרף לרשימת התפוצה של "שמיטה ישראלית"