חברים לדרך

שבע רעיונות לשנת השבע

פורסם בתאריך: 29-06-2014

בימים אלו אנו שוקדים על קטלוג פעילויות וסדנאות לשנת השמיטה. מצורפת "דוגמית" של  סיורים וסדנאות ברוח ערכי השמיטה. 

נשמח לקבל עוד הצעות לסדנאות, סיורים, ובעיקר רעיונות מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות  בשנה חשובה זו.  

    שבע תחנות לשנת השבע

 "וְהָיְתָה שַׁבַּת הָאָרֶץ לָכֶם לְאָכְלָה-לְךָ, וּלְעַבְדְּךָ וְלַאֲמָתֶךָ; וְלִשְׂכִירְךָ, וּלְתוֹשָׁבְךָ, הַגָּרִים, עִמָּךְ."

ויקרא כ'ה 6

 

1. להרגיש את השמיטה מהשורש- עם מהלייה סואץ

באמצע הדרך בין תל אביב לירושלים, חבויה שמורת טבע קסומה - נאות קדומים המשחזרת, על פני 2500 דונם, את הצמחייה והחקלאות  בתקופת התנ"ך והמשנה.

לקראת שנת השבע אנו מציעים סיור ייחודי המפגיש בין הטבע של ארץ ישראל  ובין מצוות השמיטה ומסביר "מה בדיוק קרה בשנת השבע". במסגרת הסיור יתקיים גם דיון בנושא "בימים ההם בזמן הזה" לעניין רלוונטיות השמיטה לימינו אנו .

מהלייה סואץ- 0526100616

 

2. קריית יערים – "מי שטרח בערב שביעית יאכל (לשובע) בשביעית 

שיטת הפרמקלצ'ר הינה שיטת תיכנון סביבתית, המתחשבת באדם ובאדמה. על פי תפיסת הפרמקלצ'ר, שש שנים של עבודה נכונה עם האדמה מאפשרת שנה שביעית של "הצמחת שפע" – שנה בה אין צורך לעסוק במלאכות החקלאיות והאדמה משרתת את עצמה. 

במפגש המרתק בן ארבע השעות, נפגוש את טליה שניידר, ה"אמא של הפרמקלצ'ר בארץ" ונראה כיצד בית רגיל יכול להפוך למארג הסביבתי, ולהיות למעשה יחידה יצרנית ולא נצלנית.  בהמשך, על כוס תה צמחים, נלמד על החיבור העמוק בין תורה ופרמקלצ'ר דרך מצוות השמיטה. 

טליה שניידר- yaarbooks@gmail.com

 

3. כפר האמנים ורטיגו - לחוש את השמיטה 

כפר האמנים ורטיגו הינו  כפר אמנים אקולוגי הממוקם בקיבוץ נתיב הל"ה, 45 דקות מתל אביב ומירושלים. הכפר הינו מעבדה של יוצרים החיים את אמנותם ,ומהווה מודל לחיים אלטרנטיביים הנמצא בהתנסות מתמדת. 

לקראת שנת השבע מציע לנו צוות הכפר, הכולל רקדנים, אנשי סביבה ומנחי קבוצות לפגוש את  השמיטה דרך החושים. במסגרת הסדנה נתנסה במדיטציה ונשימות להתרגעות ולחיבור אל העצמי, נצא מתוך העצמי דרך סדנת תנועה אל חיבור אל הכלל ונסיים במפגש בלתי אמצעי עם האדמה בסדנת יצירה. לימוד טקסטים בנושא השמיטה ילווה את הפעילות ויעניק השראה לתירגול המעשי. 

המפגש בכפר האמנים מציע לנו חוויה קבוצתית מגבשת של תנועה ואקולוגיה, התורמת להגברת המודעות של אדם לעצמו, לסביבתו, ולחבריו. השהות בכפר האמנות האקולוגי פותחת מרחב יצירתי, שובר מחיצות ,ומאפשר העברת המסרים באווירה נינוחה. 

כפר ורטיגו-02-9900235

 

4. שדות לקט ישראל (נהלל/ברנר) - מתחברים לאדמה ותורמים לחברה 

שדות "לקט ישראל" הינן שדות שכל תוצרתם נאספת על ידי מתנדבים ומחלוקת לארגוני חסד. בכך מהדהדת הפעילות בשדות את מצוות השמיטה הקדומה שחייבה כל חקלאי בארץ ישראל לנטוש את שדהו אחת לשבע שנים ולאפשר לכל אדם להיכנס לשדה וליטול חלק מברכת האדמה. 

בפעילות ייחודית לשנת השמיטה בשיתוף עם ארגון "טבע עברי" נתנסה בכניסה לשדה שאינו "שלנו",  בקטיף ירקות טריים ואכילתם, כמו גם במילוי ארגזים של ירקות לצורך חלוקתם  לחלשי החברה. נדבר על  ההרגשה של החיבור לשדה, על מקורות המזון שלנו ועל העוני בישראל, וכן על הערכים הטמונים בשמיטה ותרגומם לישראל של המאה ה-21 . נסיים באכילת סלט מזין מהירקות שאנחנו קטפנו ועריכת פיקניק בחיק הטבע. 

טבע עברי- teva.ivri@gmail.com

 

5. בר קיימא בתל אביב – כלכלה אחרת בעיר הגדולה 

אי שם בתל אביב, לצד מגדלי עזריאלי והבורסה, מתפתחת לה כלכלה אחרת. קואופרטיבים אורגנים, כסף "שפע" וירטואלי, מסעדות טבעוניות בניהול משותף – כל אלו הם רק חלק מתסיסה צעירה המציעה אלטרנטיבות לתרבות הצריכה. 

במפגש זה נכיר את הצעירים שמאחורי היוזמות, נבין מה מניע אותם, איזו חברה הם רואים לנגד עיניהם וגם נבין מה בין שמיטה להתנהלות כלכלית אחרת. 

בר קיימא- 058-4121985

 

6. ארגון פעמונים (ברחבי הארץ) -  "כולנו (כבר לא) עבדים של החיים"  

ארגון פעמונים מסייע למשפחות המצויות בבעיות כלכליות באמצעות הדרכה וליווי מקצועי בתחום הפיננסי וההתנהגותי. פעמונים מטפל ותומך כיום באלפי משפחות בכל רחבי הארץ בעזרת מתנדבים שהוכשרו במיוחד לשם כך באופן מקצועי על ידי הארגון.

במפגש זה נלמד על השורשים של תרבות החוב, על חשיבות העזרה הכלכלית על פי היהדות ועל מצוות כספים וגלגולה לאורך הדורות. בסיום המפגש נתוודע  ליוזמה ייחודית – שמיטת כספים כמנוף לשיקום כלכלי – התארגנות כלל ישראלית לסייע למשפחות לצאת ממעגל החוב ולפתוח דף חדש בחייהם. 

פעמונים-Office@paamonim.org

 

7.  המרכז החינוכי בחנתון -  בין שמיטת הקרקע למכירת האדמה לגוי    

 המרכז החינוכי, השוכן בקיבוץ חנתון בגליל, רואה עצמו כבבואה של הקהילה הייחודית בה הוא חי ומתייחס למיקומו בגליל לא כמיקום גיאוגרפי מקרי אלא כ"חומר יצירה" בו הוא מבקש לחנך ולעבוד על פי עקרונות היהדות, הטבע והשלום.  

בשנת השמיטה מזמן לנו הקיבוץ הזדמנות מיוחדת להכיר ולהתנסות במגוון דרכים לקיום שמיטת הקרקעות– למן התנסות בעבודות המותרות בפרדס, דרך סיור בשטחים ש"הופקרו" וכלה באדמות שנמכרו לגויים. במפגש ייחודי עם החקלאים הערבים להם נמכרות האדמות בשנת השמיטה ננסה להבין כיצד הם רואים את היתר המכירה, וכן מה ההשלכה של היתר זה על ההיבט הלאומי שלנו בארץ ישראל. 

מרכז חנתון- 04-9059605