חברים לדרך

על ימין ושמאל ומה שביניהם/ עולש גולדברג

פורסם בתאריך: 18-03-2015

מבט אקולוגי-עברי-אישי לימי בחירות לזכרו האהוב של הרב מנחם פרומן שהשבוע ציינו את יום השנה השני ללכתו

אחד הדברים המופלאים בעולם הטבע הוא היופי שקיים דווקא באי הסימטריה העדינה שבו. ככל שהטכנולוגיה מתפתחת האדם יודע בעזרת חישובים מדוייקים ליצור מבנים סימטריים מדהימים ואסטטיים ביותר. ובכל זאת, יהיה זה בלתי אפשרי לאתר את החוקיות שעומדת מאחורי היופי של אדם או עץ או כל יצור חי, דווקא בגלל הקושי להתחקות אחר הסוד הזה שרק הטבע יודע לחולל: הרמוניה א-סימטרית. 

כל יצור טבעי התברך בפלא הזה. לעתים אי הסמטרייה בולטת ביותר ולעתים זהו הבדל דק מאד ששובר את הסימטריה רק ברמז, כמעט בלי שנשים לב. כך למשל בכיוון צמיחתם של ענפים לצד מסויים, במספר לא זוגי של עלי פרח, בכתמים הלא זהים המנקדים את פרוותו של עופר איילים, וברפרופן העדין של כנפי ציפור הנוטות פעם לימין ופעם לשמאל, כדי לאזן את מעופה.

אחת התופעות המרתקות בהקשר זה היא עובדת היותם של רוב בני האדם ימניים, כלומר מבצעים את רוב הפעולות המורכבות יותר ביד ימין, ומיעוטם שמאליים. גם אצל בעלי חיים התופעה הזאת קיימת, אצל מינים שונים יש ריבוי פרטים "ימניים" ואצל מינים אחרים ריבוי "שמאליים". ככל הנראה השוני קשור בסיבות אבולוציוניות.

אישית, אני שייכת למיעוט, ואני נוהגת לומר שיש לי שתי ידיים שמאליות. היד השמאלית שלי היא היד הדומיננטית, בה אני כותבת ומציירת ומשקה את העציצים ובוחשת בקפה, והימנית היא זו שמתקשה לבצע את הדברים הללו. יוצא שדווקא היד הימנית שלי היא זו ששמאלית. היא מוגבלת לכאורה במשימות מסויימות, אבל אני מגלה שוב ושוב שבעצם היא למדה להיות טובה מאד במשימות אחרות, כאלה שהיא פשוט עושה טוב יותר, וכאלה שתומכות את המשימות שמבצעת היד השמאלית שלי. 

מה שבטוח, אני מאד צריכה אותן, את שתיהן, כל אחת והאיכויות שלה. ויש דברים שהן עושות הכי טוב לגמרי ביחד. למשל לחבק. 

 

מתי התחילו לכנות את הניגודים הפוליטיים "ימין" ו"שמאל"?

התשובה מגיעה ממש מראשיתה של הדמוקרטיה המודרנית: פשוט מאד בגלל מקומות הישיבה בפרלמנט של ימי המהפכה הצרפתית. הז'ירונידים שהיו שמרניים יותר ישבו בצד ימין של האסיפה, והיעקבינים שצידדו בשינויים חברתיים ראדיקאלים יותר ישבו בשמאל. 

מאז המשמעויות הפוליטיות של ימין ושמאל משתנות מתקופה לתקופה וממדינה למדינה, ונראה שבמדה רבה התרבות הפוליטית המודרנית צוברת את כוחה מהקצנת הניגוד הזה וממלחמות השליטה שבין הצדדים. 

לעומת זאת, בתרבויות קדומות רבות, מייצגים הימין והשמאל מהויות שונות במציאות המשלימות זו את זו דווקא בשונותן. גם תורת הסוד היהודית עוסקת בכך באין-ספור הזדמנויות. ספר תיקוני הזוהר מחזיר אותנו אל ההתבוננות בטבע בכך שהוא מסביר כי מהויות הימין והשמאל, המבטאות גוונים שונים של האלוהי המתגלה בעולם ובאדם, משולות לשתי כנפיה של ציפור. בהעדר אחת מהן אפשר אמנם לחיות וגם לשרוד, אבל אי אפשר לעוף... 

ראיתם פעם ציפור או פרפר עם כנף אחת חסרה? זה דבר שכואב מאד להתבונן בו. מן סיחרור אינסופי שנוטה תמיד למטה, כלוא במעגל של עצמו. לפעמים נדמה לי שאולי כך, חסר כנף, נראה הפרפר שמניע את הכאוס...

מי שמפחד מן הגובה, מן ההתמסרות לרוחות הלא-נודע, מן האופקים החדשים שייפרשו בפנינו, מפחד תמיד להתוודע לכך שאכן יש לו שתי כנפיים, הוא שצועק "או אני או הם"/"או אנחנו או הוא"!

אכן, "הוא" או "הם" אולי ירוויחו מן האימה הזאת את האפשרות להתנער מן האחריות שמחייבת היציאה וההתרוממות מן המעגל הכאוטי המרוכז בעצמו.

לעומת זאת, אני חושבת שמגיע לנו דווקא לעוף...

אפשר להעז להאמין בשתי הכנפיים שלנו, למתוח אותן אל מלוא הביטוי שלהן, עד קצה מוטת הכנפיים. אפשר ללמוד להניע אותן יחד, מתוך אמון, מתוך הבנה שאחרת נשאר למטה. ולשם כך יש להעז ולסמוך גם על הרוח הגדולה והמשותפת שלנו, שתישא אותנו אל מרחביה הברוכים...

 

כבר הצבעתי מספיק פעמים בחיי (הרבה יותר מדיי לטעמי...) כדי ללמוד שלמרות תעמולת הבחירות הצעקנית והמאיימת, לעתים קרובות מדיי קשה לחוש במציאות באופן מובהק את הקשר בין מה שאנחנו מצביעים לאיך שנראים החיים שלנו כיחידים וכחברה אחרי הבחירות. לעתים אנחנו אפילו בוחרים דבר אחד ומקבלים את ההיפך.

לעומת זאת, לאושרי הגדול, החיים שלי ושלנו כן מושפעים בהחלט באופן נוכח מאד, שוב ושוב, מהמון טוב שמייצרים סביבינו אנשים טובים. גיליתי שלרוב פשוט אין מתאם בין הטוב שמפיצים אנשים טובים לבין דעתם הפוליטית. גיליתי גם שיש אנשים של אהבה ויש כאלה של קצת פחות..., אבל למדתי ואני לומדת כל הזמן שעם קצת אהבה מצדי זה תמיד מתברר גם מצדם כיותר. יותר אהבה, יותר אמון, יותר שינוי לטוב.

בשביל זה אני צריכה את שתי הידיים שלי, שמאל וימין, ועוד כמה אברים ששום חיבוק אינו שלם בלעדיהם. לב, למשל.


(בסרטון הרב פרומן וילדי תקוע עושים שלום בין ימין לשמאל בחורף 2009

,כדאי להקשיב לדיבורים המתוקים של הרב מנחם וגם של הילדים, בערך משניה 29)