חברים לדרך

תוכנית חיבורים

פורסם בתאריך: 17-03-2011

תוכנית חינוכית ארצית בנושא יהדות-סביבה-חברה בשיתוף טבע עברי ורשת אמי"ת מציינת השבוע את יום השיא שיתקיים בנאות קדומים. קראו על התוכנית והפרויקטים המדהימים, הלומדים את הנושא ומניעים שינוי אמיתי בבתי הספר.

הכל מתחיל ונגמר בחיבורים
חיבורים בין אדם לאדמה עליה הוא חי
חיבורים בין חומר לרוח, בין ארץ לשמים.
חיבורים בין העולם ובין עולם התוכן היהודי.
חיבורים בינינו ובין עצמנו, יחיד, קהילה, עם ואדם.
 
תוכנית "חיבורים" הינה תוכנית מנהיגות חברתית-סביבתית המחברת בין זהותנו כיהודים מאמינים ובין עשייה סביבתית-חברתית בקהילת בית הספר. את התוכנית מפעילה עמותת "טבע עברי" בקרב סיירת המנהיגות הצעירה ע"ש רועי קליין של רשת אמי"ת, הלומדים את הנושא ומניעים שינוי אמיתי בבתי הספר.

במהלך שנת הלימודים כולה, עסקה רשת אמי"ת , בליווי עמותת טבע עברי בהקמת והנעת פרויקטים חברתיים וסביבתיים בקהילת בית הספר.
 ייחודיות התוכנית הינה בהטמעת ההבנה כי ישנו קשר הדוק בין נושאי סביבה וחברה בישראל, וכי הדרך לשינוי ולתיקון עולם מתחילה בעשייה המחוברת לצרכים ולרצונות של כל בית ספר , על אופיו וצרכיו הייחודיים. ייחודיות נוספת הינה בשיתוף הפעולה בין המנהיגות הצעירה, המורה המלווה והנהלת בית הספר להנעת כל תלמידי בית הספר להתגייסות לפרויקט משמעותי.

כל בית ספר ובית ספר בחר במהלך השנה פרוייקט חברתי –סביבתי בו יפעלו תלמידי בית הספר ליצירת שינוי.

אמי"ת כרמיאל בחרה כפרויקט את נושא צרכנות נבונה- התלמידים עברו תהליך בו ניסו להגדיר מה בין צורך ורצון, עמידה בפני לחצים חברתיים, למידה על תרבות הצריכה וטיפים לצרכנות נבונה. לעומתם אולפנת נגה בחרה להקים מרכז למידה בנושא יהדות וסביבה- בו המועצה ובנות האולפנה יעבירו פעילות חינוכית חוויתית לבתי ספר והקהילה בעיר. בלטה לטובה פעולתם של  הישיבה תיכונית אמי"ת נחשון- העוסקים בשני פרויקטים- האחד גינה אקולוגית. והשניה שיקום המושבה הר טוב הסמוכה לבית הספר. בו ערכו שיקום מטע זיתים, בניית מערכת מים להשקיה, פריצת שביל, הפעלת מוזיאון והדרכה על ידי התלמידים, שיקום בית העלמין ונטיעת עצים.


ביום רביעי הקרוב, ב' ניסן,  מתקיים "יום שיא" של התהליך בנאות קדומים, בו מאות נציגים של בתי הספר של רשת אמי"ת יעסקו בשיקום יער האלונים במקום, ויקבלו תעודות הערכה על פועלם במסגרת התוכנית.

עם סיום היום יגישו חברי המנהיגות הצעירה של רשת אמית אמנה סביבתית לנציג המשרד להגנת הסביבה, בה הם מתחייבים לפעול  לקידום אורח חיים בר קיימא בבית הספר ובקהילה וקוראים למשרד להגנת הסביבה לפעול להטמעת תפיסות מקיימות בבתי הספר.

לצפייה בכל המצגות המתארות את פעילות בתי הספר הכנסו לאתר אמי"ת (מומלץ!).


ליצירת קשר עם עמותת טבע עברי כתבו אלינו: info@tevaivri.org.il