חברים לדרך

קצת על קהילת בית ישראל

פורסם בתאריך: 12-06-2010

עמרי דינור, חבר בקהילת בית ישראל, מספר על החיים בקהילה, העשייה החברתית-סביבתית, והתרומה האישית

קצת על קהילת בית ישראל...


עמרי די-נור

קהילת הקיבוץ העירוני 'בית ישראל', הנמצאת בשכונת גילה א' בירושלים, היא קהילה ותיקה וגדולה, המונה כ-35 משפחות וכמספר דומה של רווקים. הקהילה הינה קהילה מעורבת ליהודים מזרמים שונים, ומורכבת מ-7  משפחות החברות בקיבוץ העירוני, המקיימות שותפות כלכלית רחבה, ומשאר הקהילה הרחבה יותר, שמקיימת אורחות חיים משותפים ללא שיתוף כלכלי מוגדר.

 

 הקיבוץ העירוני

בתחילת שנות ה-90' הגיע לשכונה גרעין הקיבוץ העירוני, שהורכב ממשפחות יוצאי הקיבוץ הדתי והתנועה הקיבוצית,  והקימו את 'בית ישראל', שהתיישב במתחם מרכז הקליטה הישן בגילה א', שננטש וכעת משמש כמתחם דיור ציבורי של עמידר. הקיבוץ מונה 7 משפחות, וחלק מחבריו אחראים על ניהול העמותה המשימתית שהקים הקיבוץ, עמותת רעות, המפעילה מספר פרויקטים חברתיים בשכונה, ובראשם מכינת 'בית ישראל'.

 

המכינה

  בשנת 97', בעקבות רצח רבין ז"ל, החליטו חברי הקיבוץ על הקמתה של מכינת 'בית ישראל', המכינה המשותפת הראשונה לדתיים וחילונים בארץ. מכינה זו, המפגישה בין בנים ובנות לפני גיוס או שירות לאומי, מרקעים ומקומות שונים בעולם היהודי ובישראל, במטרה להביא לקירוב לבבות ואהבת חינם בעם ישראל, ומשלבת אורחות חיים קבוצתיים, למידה ופעילות חברתית וחינוכית. המכינה מפעילה בשיתוף הקהילה ותושבי השכונה מספר פרויקטים חברתיים בשכונה: מרכז העשרה לתלמידים, חונכות אישית, משחקייה לפעוטות, 'חבורות חורף' לנערי השכונה, ובמקביל עובדת בבתי הספר בשכונה. תכנית הלימודים של המכינה מגוונת מאוד, וכוללת לימודי מקורות יהודיים: גמרא, תנ"ך, משנה וחסידות, במקביל ללימודים כלליים: ספרות, היסטוריה, פילוסופיה וציונות. המכינה מפעילה גם שתי קייטנות בשיתוף המנהל הקהילתי בשכונה, בפסח ובחופש הגדול.
כיום, מסיים המחזור הי"ג את לימודיו במכינה. במכינה לומדים כ-50 בוגרי י"ב מדי שנה, ובשנים האחרונות גם נפתח מסלול שנה ב', לבוגרי המכינה שסיימו את שנת המכינה שלהם ומעוניינים להמשיך לחצי שנה נוספת במכינה ולהתגייס לאחר מכן. המסלול הצבאי של בוגרי המכינה מציע לבוגרות שירות משותף בגרעין נח"ל, ולבוגרים שירות בגולני כחלק מ'פרוייקט גולני' להשבחת גדודים, יחד עם בוגרי שנות שירות ומכינות אחרים.

 

 הקהילה

לאחר מספר שנים בהן פעלה המכינה, חזרו חלק מבוגרי המחזורים הראשונים לחזור להתגורר בשכונה לצד חברי הקיבוץ, מתוך רצון להרחיב את השותפות ואת המעגלים, וכך נוצרה קהילת בית ישראל הרחבה, שמשכה אליה אנשים רבים וטובים לאורך השנים, שחלקם חיים בה עד היום וחלקם נשארו לתקופות קצרות יותר.
הקהילה הבוגרת מקיימת אורחות חיים קהילתיים הנעים על כמה צירים: בית כנסת, חגים, ארוחות משותפות ולימוד. במקביל, ילדי הקהילה מתחנכים בשני גנים שאנשי הקהילה מפעילים. חלק מחברי הקהילה פעילים בפרויקטים השונים שהמכינה מפעילה, כגון המשחקייה או מרכז הלמידה, וחלקם גם מלמדים או מדריכים במכינה.
בתחום הסביבתי, בשנה האחרונה החל לפעול פרויקט סביבתי ביוזמת עמותת רעות, העוסק בטיפוח גינות קהילתיות במתחם מרכז הקליטה ובשיפור פני השכונה, בשיתוף המכינה, הקהילה ותושבי מרכז הקליטה.

בית המדרש לבוגרים 'בית ישראל מיתרים'

בבית ישראל קיים בית מדרש לבוגרים כבר 11 שנים. בשנים הראשונות פעל בית המדרש במתכונת פנימית. לפני שנתיים, הוקם ביוזמת חברי הקהילה, יחד עם ארגון 'מיתרים' לחינוך יהודי פלורליסטי, בית מדרש לבוגרים המשלב לימודי מקורות יהודיים וכלליים להעמקת הזהות היהודית והישראלית יחד עם פעילות חברתית בשכונה. מטרת בית המדרש היא לספק ללומדים בו מסגרת חברתית ולימודית מגובשת, המאפשרת צמיחה אישית ורוחנית, יחד עם תרומה לקהילה, דרך העמקה בשורשי המחשבה והחיים היהודיים והכלליים. הלימודים בבית המדרש מתקיימים שלושה ימים בשבוע ומיועדים לחברי הקהילה ותלמידים מבחוץ. תכנית הלימודים מגוונת וכוללת לימודי פילוסופיה, תנ"ך, גמרא, חסידות ותרבות ישראל, כאשר הנושא השנתי המאגד את הלימודים השנה הוא 'ברית'. בית המדרש ממשיך לפעול במתכונת דומה גם בשנה הבאה.
במקביל, הוקם גם גרעין של בוגרי המכינה שחי כיום בחצור הגלילית, שהתגבש בשנים הראשונות של בית המדרש.

 

בנימה אישית יותר...

מה זה אומר להיות חלק מבית ישראל? כמי שהגיע לקהילה בגפו, לפני כשנתיים וחצי, בתהליך שלווה בהרבה חששות וקשיים, אני יכול להגיד בוודאות שבית ישראל הוא מקום מצוין לצמיחה אישית ורוחנית, המורכב מאנשים שאהבת חינם ותיקון המידות הן בראש מעייניהן. האווירה בבית ישראל היא שונה מאוד מהמגורים בצורה הסטנדרטית בעיר, כאשר מצד אחד ישנה תחושה חזקה של יחד, ומצד שני מקום רחב ופתוח לאנשים לעצב את אורחות חייהם כרצונם, ללא כפייה או התערבות כוחנית. אנשים רבים לוקחים חלק בעשיית באופן התנדבותי, במקומות ובתחומים המתאימים להם. כקהילה רב גילאית, המונה כ150 איש בגילאי 0-80, האתגר החברתי הוא גדול מאוד, מה שמאפשר פיתוח של יכולת הכלה וקבלה ברמה מאוד גבוהה, לצד התמודדויות לא פשוטות.
בקיצור, אני מרגיש שיש בבית ישראל מעין 'קסם' שלא מוצאים בהרבה מקומות, שמצליח להחזיק מעמד למרות כל הקשיים של חיים בקהילה מגוונת, הטרוגנית, רב גילאית המורכבת מרצונות וצרכים שונים, החיה בשכונה מורכבת בעלת פוטנציאל חיכוך גבוה. בסופו של דבר, אני חושב שבית ישראל היא קהילה אקולוגית במובן העמוק של המילה, גם אם לא כולם ממחזרים או עושים קומפוסט, נושאים שגם להם ישנה מודעות הולכת וגדלה בקהילה. במובן העמוק, החיים בבית ישראל מאפשרים יותר הסתפקות במועט ומחשבה על האחר וצרכיו, וחיים עם פחות אגו וצורך לפיצוי עצמי על חשבון צרכים חברתיים ורגשיים שאינם באים לידי מימוש בחברה הצרכנית והתחרותית של ימינו. מהבחינה הזו, אני חושב שבית ישראל מאפשרת שילוב של עבודת מידות של האדם מול עצמו, מול סביבתו החומרית והרוחנית, ומול אלוהים, דרך הרחבת הלב והמעגלים, עד לאן שהיד והלב משיגים.

 

___________________________________________________

עמרי דינור- חבר בקהילת בית ישראל , לומד לתואר ראשון בפילוסופיה ובוגר קורס המנחים הראשון של טבע עברי .