חברים לדרך

גרעין שובה- התיישבות חסידית-מקיימת בנגב

פורסם בתאריך: 09-06-2010

איתי ואסתר לחמן, ממקימי "גרעין שובה" מספרים על הקמת הקהילה בנגב, חיי הקהילה והיוזמות שבדרך

 

גרעין שובה - התיישבות חסידית-מקיימת בנגב

איתי יוסף ואסתר לחמן


קראוונים חדשים בתוך חורשת אשלים מאובקת במרכז היישוב. גינות ירק מטופחות וערימת קומפוסט ליד בית כנסת ענק מבטון. שובה – מקום שמחזיק הפכים.
גרעין שובה הנו גרעין חסידי ארץ ישראלי ששם לעצמו כמטרה לחיות חיים של חיבור בין תורה לחיים. בין יתר המוקדים של העשייה והלימוד נמצא נושא הקיימות כנושא מרכזי סביבו הקהילה צומחת. אומר הראי"ה זצ"ל שרוח התשובה יורדת לעולם במקביל במקומות שונים. הגרעין צמח מתוך תחושה שרוצים לברוא משהו חדש– מקום שיחיה אורח חיים יהודי של עבודת ה' שבו הסביבה היא חלק מעבודת ה' ולא מותרות מהעולם המערבי.

לגרעין התאגדו משפחות של חוזרים בתשובה ודתיים מבית: חב"ד, ברסלב, אשלג והרב קוק -  ליצור קהילה עובדת – סביב שלושה מוקדים מרכזיים: זמן יהודי, תיקון המקום – קיימות יהודית והעלאת ח"ן המקום ועבודת נפש קהילתית – כמו שאומר רבי נחמן –"העיקר לא להיות זקן".

למה שובה?

משפחות הגרעין הגיעו מכל הארץ – מירושלים, צפת, ועד ב"ש. חיפשנו מקום שנוכל להצמיח אותו מעצם הצטרפותנו אליו. אזור מערב הנגב נבחר כאזור שישמח לקבל חיזוק התיישבותי ובתוך האזור השתדכנו למושב טריפוליטאי מתוק בשם 'שובה'. המושב המונה כ -80 בתי אב מסמל תמונה של מושבים רבים בארץ – מושב דתי-מסורתי של עולים שעלו בשנות ה- 50/60, דור הילדים שנולדו בארץ מיד עם העליה כבר מזדקן וילדיהם נוהים הרחק מהפריפריאליות של מקום הולדתם אל הערים הגדולות. המושב ניסה לשווק במשך 10 שנים הרחבה של 60 מגרשים כאשר רק כ- 5 נמכרו. הילדים לא רצו לחזור ועם עליית הגיל הממוצע ל – 60 ירד מפלס הכוחות והמוטיבציה. בשידוכה וליווייה של תנועת אור- משימות לאומיות, התחבר הגרעין שמנה 3 משפחות עם המושב והתחיל תהליך של קליטה. מהר מאוד הצטרפו עוד 4 משפחות, וכך עלינו – 7 משפחות בחודש חשון האחרון למושב שובה לשכונת קראוונים קטנה שהחטיבה להתישבות יצרה במרכז היישוב כחלק מפרויקט לאומי של חיזוק הנגב והגליל. בינתיים התווספו עוד 15 משפחות שעומדות להצטרף בקיץ הקרוב כאשר כל המשפחות רכשו מגרשים בהרחבה. מהר מאוד השמועה פשטה וכל ההרחבה נמכרה תוך כמה חודשים, ובכלל האזור כולו של מערב הנגב צומח ומתאכלס בקצב אינטנסיבי.

 

בית יהודי

תהליך הבניה אמור להתחיל בחודשים הקרובים וכבר התחלנו ללמוד בתוכינו מה זה אומר לבנות בית יהודי, ומה האפשרויות לבנות בית מקיים שלא מזהם אלא מרבה שפע לסביבתו ובע"ה השכונה בשובה תהפוך למודל לחיבור בין יסודות חסידיים לסביבתיים כאשר ברקע חשוב לנו לבנות מבלי לשעבד את חיינו לעבודה כדי לפרנס את המשכנתא. כמו כן הקהילה בונה מערכות מחזור של מים ופסולת במטרה לצמצם את הבזבוז וההשחתה ולהגביר את השימוש החוזר, פינות קהילתיות מחומרים ממוחזרים ועוד.

 

"לא עליך המלאכה לגמור ואין אתה בן חורין להיבטל ממנה" 

מיזמים שונים נמצאים ברשימת הדברים לעשות בזמן הקרוב: גינה קהילתית שתהפוך מקום חיבור בין הוותיקים לחדשים, מרכז אומנות יהודית סביב ל"ט אבות מלאכה, כאשר אחד המיזמים המרכזיים ששמנו לנגד עינינו הוא הקמת מדרשה לקיימות יהודית שאמורה להיפתח בקיץ הקרוב. המדרשה נבנית במטרה להפוך למרכז רוחני ארצי ובין-לאומי שבו אנשים יזכו לחוות וללמוד את החיבור בין עשייה סביבתית לחיי תורה חסידיים. המדרשה פותחת בקיץ תוכנית לבחורים אחרי צבא שמעוניינים להתנסות  בתקופת עבודה בחקלאות אורגנית, לימוד תורה המחוברת לחיים ויצירה מתוך ל"ט אבות מלאכה. כמו כן המדרשה תפעיל סדנאות ושבתונים חד-פעמיים לקבוצות מהארץ ומחו"ל סביב החיבור בין יהדות לסביבה. בין השאר המדרשה שמה לעצמה כמטרה להפוך למקום המקיים את עצמו תוך 5 שנים – הן בגידול עצמי של מזון והן במימון עצמי.   


הגרעין רק בשלבי הצמיחה הראשונים שלו ואנו מלאי תפילה שה' יזכה אותנו להתמודד עם האתגרים הרבים ולהשפיע שפע הן למושב ולאזור והן למעגלים רחבים יותר. ליצור מציאות ותודעה שבו קיימות ויהדות לא ייאמרו כשני נושאים שצריך להוכיח שהם קשורים אלא נחיה את הצמיחה של התפישה הסביבתית מתוך שורשי התורה כ"גמול עלי אמו".  
אין אדם מת וחצי תאוותו בידו  - אומרים חז"ל – בתקווה שנזכה לזה...

 

_________________________________________________

אסתר ואיתי יוסף לחמן- הורים לשויתי אברהם ועטרת פז
אסתר מייצרת ומנהלת חברה למוצרי טיפוח ומרפא אורגנים - "ערוגות הבושם"
ואיתי יוסף משתדל לעסוק בתורה וליזום את מדרשובה

לסיורים, סדנאות, תמיכה או סתם מילה טובה
midrashuva@gmail.com