חברים לדרך

אמנות כגשר בין קהילה למקומה

פורסם בתאריך: 16-03-2011

בבוקרו של יום שישי, לפני כשבוע, התכנסנו קבוצה של אנשים סביב שולחן עגול לשיח על נושא "אמנות כגשר בין קהילה למקומה". היה זה מעגל אחד מני רבים, שהתקיים במסגרת הכנס השנתי של טבע עברי ונושאו ,"בין קהילה למקום"

 

"האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו"

(שאול טש'רניחובסקי)

עדי נחשון

סביב השולחן ישבנו קבוצה של אנשים אשר כל אחד מאיתנו בדרכו שלו, מחובר לאמנות ורואה בה כלי ליצירה, להבעה, כלי להעצמה ולחיבור של הקהילה בינה לבין עצמה , ובינה לבין המקום.    

העשייה של  'זית' בתחום זה, היא רק דוגמא אחת מני רבות. זית – זהות יהודית תרבותית בעמק חפר, מהווה חלק בלתי נפרד מהמרכז הקהילתי האזורי והמועצה האזורית. כמי שמבקשים להביא את השיח היהודי – תרבותי אל המרחב הציבורי, אנו מוצאים עצמנו, מחפשים נתיבים שונים, למפגש עם תושבי העמק במרחב בו הם חיים, עובדים, יוצרים ומגדלים את ילדיהם. האמנות היא אחד הנתיבים בו בחרנו . 

בתפיסה שלנו את "האמנות כגשר בין קהילה למקומה " אנחנו מבקשים מצד אחד לעורר ולעודד כל אחד ואחת בקהילה שיש לו הרצון, ליצור את 'האמירה', 'המדרש'  האישי שלו, אותו מדרש המחבר ומשלב את הטקסט, השפה, התרבות היהודית – ישראלית אל היום יום. ובמקביל להפגיש כל אחד ואחת בעמק עם היצירה, האמנותית הרחבה והמגוונת שעבורנו היא עוד דרך לביטוי ולהטבעת חותם של האדם היחיד, הקבוצה, והקהילה על השיח הציבורי.  

אחת המטרות המרכזיות ב'זית' היא הכרות עם ארון הספרים היהודי על כל גווניו. ביצירה האמנותית המגוונת  – אנחנו מבקשים לחבר בין הצד הטקסטואלי לביטוי הוויזואלי/האמנותי. אנו מאמינים כי מפגש כזה יוצר רצף אסוציאטיבי משותף, חיבור חזק לשפה ולשורשי התרבות שלנו . 

כפי שאומרת חוה פנחס כהן "ביצירה פלסטית נוכחות הטקסט אם כטקסטורה של אותיות או ציטוט בעל משמעות היא סוג של התכתבות של האומן עם הזיכרון שלו, עם העולם התרבותי שלו ולפעמים עם הגבול שהוא מנסה לנסח לעצמו מחדש כגבול הזיהוי היהודי שלו" (חוה פנחס כהן, מתוך דף עמדה בסימפוזיון בינלאומי בנושא 'הבעה יהודית באמנות ובעיצוב - מהי?' – קרן עדי) 

הלימוד, נכון לו שיצא מכותלי בתי המדרש, חשוב שיתקיים בכל מקום, בכל זמן "יום החולין הזה הוא יום שיש בו חסד" כותבת רחל שפירא. ואכן באמצעות היצירה האמנותית הכוללת את האמנות הפלסטית, את השירה, המוסיקה, התיאטרון והקולנוע אנו מביאים את הלימוד אל המרחב הפתוח, ואולי אל המקומות הבלתי צפויים. 

יחד ישבנו אמנים, אנשי חינוך, מובילי קהילה , מנהלי פרויקטים. כל אחד איתנו מהווה חלק מקהילה וכל אחד בדרכו מבקש להוסיף למימד הקהילתי את האמנות ככלי לביטוי, לשותפות וליצירה.

אנו שמחים לשתף אתכם בחלק מהרעיונות: 

'גן העדן העכשווי' – בית מדרש לאמנים מעמק חפר והסביבה המתקיים בשיתוף אספקלריה – נתיבים ליצירה יהודית מתחדשת. בית המדרש שם לו למטרה להציע לאמנים להיות שותפים בתהליך העצמת הזהות היהודית והישראלית של "זית" בעמק חפר. אנחנו משתמשים  בשיטת הלימוד הטקסטו - ויזואלית שפותחה ב"אספקלריא". לימוד רב תחומי של מקורות מן התרבות העברית והכללית. "הלימוד והחוויה הבית המדרשית מפעפעים אל היצירה האמנותית האישית בדרכים נסתרות וגלויות כל אחת על פי דרכה." (מתוך דברים שכתב הרב עופר שבת בית הלחמי, ממנחי בית המדרש, לתערוכה במסגרת פסטיבל קשרים בנחל). שמו של בית המדרש 'גן העדן העכשווי' מהווה חלק מפרויקט עתידי של הקמת גן, על גדות נחל אלכסנדר בהובלת אמנים מקומיים ובשיתוף הקהילה . 

 

  תמונה 1. מתוך  פסטיבל גשרים בנחל

תמונה 1: מתוך  פסטיבל גשרים בנחל 

 

'אמנים צעירים יוצרים' -  פרויקט המתקיים בשיתוף מגמות האמנות של שלושת התיכונים בעמק חפר , במסגרתו מוזמנים תלמידי האמנות לעבור תהליך של יצירה בשילוב ו/או בהשראת טקסטים מהתרבות היהודית המסורתית והמודרנית. עבודות התלמידים מוצגות באירועים קהילתיים רחבים המתקיימים על ידי המרכז הקהילתי  האזורי.  

 

תמונה 2 : תלמידי מגמת האמנות בתיכון בן גוריון בהנחיית מורה האמנות רן בר לב  יצרו סביב נושא 'ציפורים' במסגרת 'צעדת עמק חפר' המסורתית

תמונה 2 : תלמידי מגמת האמנות בתיכון בן גוריון בהנחיית מורה האמנות רן בר לב  יצרו סביב נושא 'ציפורים' במסגרת 'צעדת עמק חפר' המסורתית .

 

'קירות מדברים'  - מתוך הרצון להפגיש את קהילת עמק חפר עם התרבות היהודית – ישראלית, בחרנו לעצמנו בזית, להוסיף למרחב הציבורי טקסטים מתוך מארון הספרים היהודי – ישראלי . 

וכך במסגרת אירוע 'זית אצל זית' – חגיגות הזית בעמק חפר, קושטו עצי הפיקוס במשמר השרון בשירה עברית וקופסאות הזיתים הכבושים (מעשה ידי המשתתפים)  , זכו גם הם לתג של שירה.  

 

תמונה 4 : מתוך זית אצל זית – חגיגות הזית בעמק חפר

תמונה 3 : מתוך זית אצל זית – חגיגות הזית בעמק חפר 

ספסל פסיפס שערי תקווה

פרוקיט אמנות נוסף המחבר בין קהילה ומקומה, מתבצע בשערי תקווה- יוזמה של אנשי המקום:

מדובר על פרוייקט יחודי של הקמת ספסל אומנותי שנבנה באורך 320 מ' ע"י בני נוער. במהלך זה הצלחנו במספר מישורים: מקום עבודה תמורת שכר לבני הנוער קרוב לתחום האומנות, בנייה, של מקום משלהם - שייכות. המקום נמצא מחוץ לישוב בכניסה אליו ושם הם מתרכזים בלילות ולא מפריעים בגנים נמצאים ליד בתי התושבים.

ספסל פסיפס 

תמונה 4: ספסל פסיפס בכניסה ליישוב שערי תקווה

 

____________________________________________________

עדי נחשון- רכזת פרויקטים ב'זית' ומנחה שותפה בבית המדרש לאומנים  'גן העדן העכשווי'.