חברים לדרך

מתכוננים לשבת נח תשעב

פורסם בתאריך: 16-03-2011

ציינו גם אתם את שבת נח בקהילה שלכם

שבת פרשת נח הינה השבת בה קוראים בפרשת השבוע על המבול, "קץ כל בשר", שהציף את העולם  כתוצאה מהתנהגות אנושית - "ותמלא הארץ חמס". בשבת זו אנו קוראים על מפעלו של איש אחד, נח, שבציווי אלוהי הציל את מגוון המינים והשיט אותם בתיבה אל חוף מבטחים. הסיפור המקראי מסתיים ב"ברית עולם" בין האל ובני האדם בה הובטח לנו כי הארץ לא תישחת שנית וניתנה לנו הקשת בענן לאות ולסימן.

בימים אלו אנו חווים את "השחתת הארץ" על ידי בני האדם, לא כעונש אלא כתוצאה ישירה של התנהלותנו בעולם. דיווחים יומיומיים מספרים לנו על תופעות הולכות ומתפשטות של מדבור, המסת קרחונים, הצפות, בצורות חוזרות ונשנות (כפי שאנו חווים בישראל), נדידת מינים ומחלות לטריטוריות חדשות ושאר מרעין בישין. כל אלו הינם ביטויים של התחממות כדור הארץ  שנגרם ככל הנראה בשל שימוש בלתי מושכל במשאבי הטבע.

מתוך כך, הולכת ומתגבשת ההבנה שלא מספיק "לדעת" מה עלינו לעשות למען הסביבה הטבעית והאנושית, אלא יש צורך בבסיס ערכי ובקביעת חזון שיניע אותנו לפעול על בסיס הידע שלנו.  היום יותר מבעבר, ישנה חשיבות להשמעת קולה של היהדות בשיח הגלובלי הזה.

זה הזמן לכונן שנית את "ברית העולם" של פרשת נח, והפעם מן הצד האנושי – להתחייב לפעולה על מנת לשמור על העולם ועל רשת החיים המופלאה שבו, שכן במציאות של הכפר הגלובלי, כולנו על אותה תיבה.

אנו קוראים לבתי כנסת, מתנ"סים, מוסדות ציבור, ארגוני סביבה וקהילות לציין את שבת פרשת נח כ 'שבת של תיקון סביבתי'.  ניתן לציין את השבת (או את הימים שלפניה)  בפעילות, דבר תורה, ערב לימוד, עשייה סביבתית, יריד אקולוגי ועוד. אנו תקווה שצעד זה יהווה פתיח לשינוי אמיתי ברעיון ובהתנהגות.


רוצים גם אתם לארגן אירוע בשבת נח?
פנו אלינו לסיוע ולפרסום !

info@tevaivri.org.il

052-3754506