חברים לדרך

מנהיגות יהודית ירוקה

מנהיגות יהודית ירוקה

 

טבע עברי, כארגון קטן וחדשני, עובד מראשית דרכו בשיתופי פעולה עם ארגונים ומוסדות שונים בהפקת וליווי תוכניות מנהיגות. בכך ממקסם טבע עברי את ההשפעה שלו, שכן הן בוגרי התוכניות והן הארגון המארח עוברים תהליך משמעותי  של חשיפה לחיבור בין אקטיביזם חברתי וסביבתי ובין מורשת ישראל והנעה לפעולה בתחום.

 

 

טבע עברי תשמח להגיע ולהעביר הרצאה, לימוד או בית מדרש מתמשך לכל קהילה, ארגון  או גוף המעוניין בכך.

 

הנה מספר תוכניות מנהיגות שטבע עברי יזמה וקידמה:

  • תוכנית חיבורים למנהיגות צעירה ברשת אמי"ת-  התוכנית הראשונה שקיימה טבע עברי –  הקמת "סיירת ירוקה" בכלל בתי הספר של הרשת (כ-50 מוסדות) המובילה תהליך משמעותי בבתי הספר.  התוכנית הסתיימה באירוע שיא בנאות קדומים ובהגשת עצומה סביבתית לשר להגנת הסביבה על ידי תלמידי הרשת, בה הם מתחייבים לשמור על הסביבה כנציגי הדורות הבאים.
  • זהות יהודית וקיימות בקהילה – שיתוף פעולה בן שלוש שנים עם חברת המתנ"סים. במסגרת שיתוף הפעולה הועבר קורס סביבתי למנהלי מתנ"סים, ולאחריו קורס נוסף בשיתוף רכזי התחדשות יהודית ורכזי סביבה – הקושר בין השניים. בשנה השלישית הופקה חוברת "חגים וזמנים לסביבה" בשיתוף חברת המתנ"סים. סה"כ השתתפו בתוכניות כ-40 בעלי תפקידים במתנ"סים, והחוברת יצאה באלפי עותקים.
  • בתי מדרש ירוקים – לאורך השנים קיימנו מספר בתי מדרש ירוקים, שבכולם היה דגש על מנהיגות והנעה לפעולה. בין בתי הדרש הללו היה בית מדרש "דרך ארץ" (בשיתוף אלול), בית מדרש "לא בשמים"(בשיתוף זית), בית מדרש קבוע בתוכנית למנהיגות סביבתית בשומרון ועוד.
  • סמינר מרחיב הדעת - שיתוף פעולה עם הקרן לסביבה ירוקה, בינה ומעגלי צדק  הוליד פעילות ייחודית של טבע עברי -  במסגרת סמינר זה פנינו  לארגונים שעיקר הפעילות שלהם נוגע באחד מצירי המשולש יהדות – סביבה – חברה, והצענו לחברי הצוות שלהם סמינר מרוכז בן יומיים, לעצירה ובחינת החיבורים בין זהות יהודית, צדק חברתי ואחריות סביבתית, כמו גם איך מטמיעים שינויים בארגונים עצמם. במסגרת התוכנית נערכו 7 סמינרים לארגונים: חברי  "תיקון עולם", "זיקה", HUC , "הירוקים", מכון שכטר, קולות (בוגרי תהודה)  ואלול. 
  • כנסי "קיימות ישראלית" – מדי שנה מקיים טבע עברי כנס מרכזי העוסק באחד מנושאי הליבה של החיבור בין יהדות וסביבה. הכנסים מפגישים את בוגרי התוכניות השונות, כמו גם מרחיבים את מעגלי ההשפעה בחברה. עד היום התקיימו ארבעה כנסים – הכנס המכונן של טבע עברי , כנס "בין קהילה למקום" , כנס "חינוך סביבתי יהודי – הלכה למעשה" וכנס "כלכלה יהודית מקיימת". בכנסים השתתפו כ500 אנשים , רבים מהם משתתפים חוזרים, שהרחיבו את הידע שלהם, כמו גם את מעגל ההיכרות וההשפעה.
  • השתלמות מורים וגננות – לאורך השנים קיימנו מגוון השתלמויות מורים וגננות, כמו גם העברנו הרצאות יחידות במגוון קורסי השתלמות – הן של גן/בית ספר ירוק והן של תרבות ישראל ומורשתו. שתי תוכניות מרכזיות היו - "מתחברים לזמן ולמקום"- השתלמות לגננות  המעבירה תכנים סביבתיים מתוך חיבור אימננטי ללוח השנה העברי ולסביבה הפיזית של הגן'  ו"קיימות ישראלית" המותאמת לתכני בתי הספר. בסה"כ עברו השתלמויות של טבע עברי כ-300 גננות וכ-150 מורות.
  • תוכנית JIVE- לצעירים מחו"ל – מפגש לימוד ומעשה. התוכנית החלה בשנת 2011 וחלה עד היום, בה צעירים מחו"ל מתנדבים בגינות קהילתיות בירושלים, לומדים יחד מקורות יהודיים בנושא ונפגשים לראשונה עם החיבור הייחודי של יהדות וסביבה באופן מעשי. בתוכנית השתתפו עד כה כ400 צעירים מרחבי העולם.
  • סדרות של הרצאות ומפגשים בנושא יהדות וסביבה - מגוון הרצאות לציבור הרחב : מזון למחשבה בירושלים (נערך 3 שנים ברציפות בירושלים) , סדרת הרצאות על כלכלה יהודית סביבתית דרך ארגון "עתים לעסקים" , סדרת מפגשים לנשים בצפון,  ושותפות ב"עושים רוח יהודית" באזור כרמיאל-משגב.
  • השתתפות בכנסים מובילים – כחלק מכניסת הרעיון של החיבור יהדות – סביבה ל"מיינסטרים" התבקשו חברי טבע עברי להשתתף בכנסים ובימי עיון שונים. בין הכנסים בהם השתתפנו : פסטיבל הקהל; כנס יהדות וסביבה של מכללות לחינוך 'אפרתה' ואורות ישראל'; הכנס לחינוך סביבתי בסמינר הקיבוצים; "נוטעים צוות חברתי" במכון הרטמן; "הקהילה כתיקון"; הכנס "קיימות היום ומחר" של המשרד להגנת הסביבה וכנס בינלאומי לצדק חברתי שהתקיים במכללה למנהל.

 

תמכו בנו לקידום מנהיגות יהודית ירוקה