"שבת נח" ו"בית כנסת ירוק" הינם דרכים להטמיע את הנושא הסביבתי בלב ליבו של הציבור הדתי לזרמיו – בקהילות ובבתי הכנסת.

הרעיון הוא למנף את "שבת נח" – השבת בה קוראים בפרשת השבוע על המבול (אסון אקולוגי) ועל פעילותו של נח להצלת מגוון המינים, כשבת בה הנושא הסביבתי עולה בבתי הכנסת, בדרשות, בעלוני השבת ובו אף מתגייסים בתי כנסת וקהילות לפעילות סביבתית שתמשך לאורך השנה כולה.

בפרקטיקה נעשים בשבת נח סדרה של אירועים:

  • תחרות "בית כנסת מקיים" – תחרות סביבתית בה בתי כנסת מציגים את הפעילות שלהם בתחום הסביבתי-חברתי . חמשת בתי הכנסת הזוכים מקבלים מענק לצורך הקמת פעילות סביבתית בבית הכנסת, בליווי טבע עברי . לצורך העשייה בבתי הכנסת הפקנו חוברת "בית כנסת ירוק" הנותנת רעיונות מעשיים בתחום.
  •  שורה של כתבות בכלי התקשורת ובפרט הכלים ה"מגזריים" כגון עלוני השבת, רשתות חברתיות וכן הלאה. בכל שנה אנו מוציאים חומרים ייחודיים היוצרים דיון ער בתחום.

למה זה חשוב?

שבת נח ובית כנסת ירוק מכניסים את הנושא הסביבתי למרכז הפעילות וההשפעה של הציבור הדתי והמסורתי– הקהילות ובתי הכנסת. בכך, הופך בית הכנסת למקום מרכזי יותר, המשקף את ערכיה של הקהילה בנושאים נוספים על הפולחן, הקהילות זוכות להנגשת הרעיון בדרך המתחברת לתפיסת עולמן, והנושא הסביבתי נשאר על סדר היום שלהן, בשאיפה להמשך השנה כולה.

הציבור הרחב הנחשף למהלך  מקבל את הנושא הסביבתי בדרך מרוככת, מתוך המורשת שלו, ומתוך אמון גדול באדם וביכולתו לשנות את המציאות בה הוא חי.

קצת מספרים…

למעלה מ200 קהילות ובתי כנסת מציינות את שבת נח מדי שנה בדבר תורה, בשבתות תוכן ובאירועים לאורך השבוע כולו.

אירוע מרכזי בירושלים סביב שנה זו הפך כבר למסורת בת מעל 10 שנים

50 בתי כנסת
 ניגשו השנה לתחרות בית הכנסת המקיים, וחמישה מהם זכו לליווי ולמענקים לעשייה ירוקה לאורך השנה.

עשרות כתבות פורסמו בעלוני השבת ובעיתונות של המגזר, על ידי מגוון רחב והולך של רבנים.

תמכו בקידום שבת נח ובית כנסת ירוק

קישור לתרומות

טבע עברי מזמינה קהילות, ארגונים, מרכזים קהילתיים ועיריות לפנות אלינו לקראת שבת נח לקבלת רעיונות לעשייה, ליווי ותמיכה.
כפתור צור קשר