פורים ירוק

פורים ירוק – השנה מוותרים על הצלופנים והנצנצים

“מדוע לא יבוא פורים פעמיים בשבוע?” שרים הילדים. מבחינתי התשובה ברורה – כדי שההורים לא יפשטו את הרגל, הילדים לא יהיו חולים מרוב ממתקים וכדור הארץ לא יכוסה בפסולת, צלופנים נצנצים ושאר חומרים בלתי מתכלים המאפיינים בשנים האחרונות את שמחת החג.
 
למען ההורים שגם פורים אחד זה די והותר בשבילם, קיבצנו רעיונות לפורים ברוח המקורית של החג – משלוח מנות, מתנות לאביונים, ושמחה פשוטה המתחשבת בסביבה:

משלוח מנות – אפשר גם אחרת

במקום להחליף ממתקים וצלופנים אישה עם רעותה ומשפחה עם שכנתה, אפשר לגייס את המשפחה למשלוח מנות שגם ניתן לאכילה וגם פוגע פחות בסביבה.
 
מה לשים במשלוח מנות? דברים שכיף להכין עם הילדים – אפשר להכין גרנולה בתנור ולחלק עם גביע יוגורט, אפשר לאפות לחמניות ולצרף שמנת וזיתים כבושים, אפשר לבשל עם הילדים סיר ריבה גדול, ואפשר ומותר לאפות עוגיות, גם מהזן הלא בריא לבד. כל אלה יחסוכו אריזות ויכילו את טביעת החותם הייחודית שלכם.
 
בתוך מה להעביר את משלוח המנות? רצוי בתוך אריזות בלתי מתכלות ששמרנו מזה זמן מה – צנצנות, קופסאות חטיפים ריקות, סלסילות התירס והפטריות מהסופר ועוד. אם אין לכם אז כלים חד פעמיים מתכלים יעשו את העבודה, או סלסילות קש, שניתן לעשות בהן שימוש חוזר.בכל אופן שננו – מילוי בקלקרים זה לא מילוי, וצלופן זה לא FUN.
 
ואם אין זמן? נחמד להכין לבד, אבל יש עוד הרבה אלטרנטיבות. אפשר למשל, לרכוש משלוח מנות אורגני מן המוכן, המורכב ממצרכים של יצרנים קטנים ומקומיים.

תחפושות – לא כל הנוצץ זהב

תחפושות הן עסק מורכב, בעיקר מאחר שלילדינו יש דעה די ברורה בנושא מגיל צעיר מאוד. לצערנו, דעה זה “מוכתבת להם מלמעלה”, וכוללת ספר מוגבל מאוד של דמויות ידועות מראש, בתחפושות מרובות אביזרים, המפתיעים ביחס הישר בין היותם מתקלקלים ולא מתכלים. במקרה זה רצוי לבחור בפתרונות יותר כוללים:
 
שוקחתן תחפושות – פורים הוא כל כולו חג של מסיבות. אפשר לפתוח את החגיגות במסיבת החלפת תחפושות, בה כולם מביאים את התחפושת משנה שעברה, מודדים, משתוללים ומחליפים. תענוג גדול, חסכון לא קטן ותרומה נאה לסביבה.
 
אין כמו אמא – עוד תחפושת בעלת יתרון סביבתי-כלכלי ברור, כוללת מתן גישה חופשית לילדים לארון הבגדים של אמא ליום אחד בשנה. התוצרים בדרך כלל קורעים מצחוק.
 
להכין לבד זה מאוד נחמד – היצירתיים שבינינו יכולים תמיד להכין תחפושות – רובוט מקרטונים, רקדנית מגומי ושקיות ניילון, “מלכת המיחזור” וכן הלאה. גם אם לא תצאו מתוקתקים בוודאי שהדבר יתרום לגיבוש המשפחתי, שלא לדבר על פיתוח “שריר היצירתיות” שכמו אובד בעולם של המותגים.

מתנות לאביונים – זוכרים את זה?

בעוד שמשלוח המנות השתרש בחברה הישראלית, המזל של “מתנות לאביונים” שפר הרבה פחות. אפשר להחליט שמתנות לאביונים היא המצווה הפורימית שלכם השנה  – תירמו עם הילדים לקבצן בפינת הרחוב, התקשרו לאחת מעמותות העזרה ההדדית ושאלו מה יש לעשות, או בקרו את הזקן הערירי בבניין.
 
אז שיהיה לכם פורים ירוק ושמח.