האמת הנסתרת מתחת לכיור

האמת הנסתרת מתחת לכיור:

על הצד המלוכלך של נקיונות הפסח…ובסופן אפיקומן משובח!

ערב פסח, כולם ממהרים אל מדפי חומרי הניקוי בחנויות- אני לוקחת מהמדף סבון רצפה מוכר, ובאותיות מודגשות קוראת את הכיתוב הבא: “אזהרה! עלול לגרום לזיהום בדרכי הנשימה” מחזירה בבעתה  את הסבון למקומו- ומושכת מסיר-שומנים “סופר דופר”- וגם עליו האזהרה זועקת: “צורב תאים בדוק המגדיל סיכויים לגידולים ממאירים”– מה קורה פה???אני צועקת ומתעוררת מחלום מציאותי להחריד…..

ואולי היינו רוצים את האמינות הזו במוצרים אותם אנו מכניסים לבתינו וחופפים בהם את ראשם העדין של ילדינו???? הקדמתי את המאוחר-פסח, נתחיל בעבודת הפרך….

מוצרי הניקוי והקוסמטיקה היום הינם בליל כימיקלים מסוגנן, אשר מעולם לא נבדקו או קיבלו אישור לשימוש בטוח. שלא כמו בתעשיית המזון והתרופות-אין להם שום גוף בקרה או בטיחות הדורש סטנדרטים בסיסיים בטיחותיים.

כצרכנים היינו רוצים להאמין שמי ששם את המוצרים באריזות נוצצות על מדפי החנויות עבר איזושהי בדיקה, אך המצב כיום רחוק מכך- מוצרי הקוסמטיקה נהנים מהחוק הקובע שכל מוצר לשימוש פנימי- דורש בדיקות בטיחות ואיכות ועל כך מפקח ארגון ה-FDA האמריקאי- אבל מוצרים שהינם מיועדים לשימוש חיצוני בלבד- (מכירים את האותיות האדומות מהשמפו-”לשימוש חיצוני בלבד”??) אינם מחייבים בקרת איכות. ולרווח הזה משתחלים כל אלפי הכימיקלים היוצרים את חומרי הקוסמטיקה והניקוי- אותם אנו נושמים,רוחצים   מורחים,מרססים,מקרצפים,ועוטפים את גופינו.רובנו ככולנו חשופים ל-10,000 הכימיקלים המשמשים בתעשיית הקוסמטיקה וחומרי הנקיון, על בסיס יומיומי, איטי אך קבוע.

שימוש” חיצוני” אמרנו??? – העור הינו איבר ההפרשה הגדול ביותר בגופנו- ועובדה זו אינה חד כיוונית- מה שמוציא גם מכניס. עשו ניסוי משעשע פשוט- מירחו על כפות רגליכם או של ילדכם שמן-שום,(או פשוט שום כתוש)- כעבור כמה דקות תוכלו להריח את השום בהבל פיכם- ניסוי זה מוכיח עד כמה מהר נספג חומר”חיצוני” אל תוך מערכת הדם- זורם בכל הגוף ומגיע עד רקמות הפה שלנו. או במילים פשוטות- כשמדובר בעור-איבר נשימה ממש כמו הריאות שלנו-אין דבר כזה  “שימוש חיצוני”.
המשרד לאיכות הסביבה בארה”ב הצליח לאתר בדם וברקמות השומן של אנשים שאריות של כ-400 כימיקלים רעילים שמקורם במוצרי הניקוי והקוסמטיקה. כימיקלים אלה יכולים לגרום לתופעות לוואי אקוטיות מצריבה בעיניים, כאבי ראש,עייפות, סחרחורת, פריחות בעור, דלקות בדרכי הנשימה,דכאון ועד סרטן.
אמנם לעתים קרובות חברות פרטיות עורכות בדיקות לגבי השפעת החשיפה למוצריהן, האם הם גורמים לגירוי או לדמעות, אך הבדיקות מכוונות לטווח הקצר בלבד – אין הן בודקות האם אלה יכולים לגרום לסרטן או לפגמים מולדים בטווח הארוך. נכון להיום המצב הוא שאנחנו יכולים להיות בטוחים שאם נמרח קרם גוף הוא לא יגרום לכיב בעור שלנו ואם נשתמש בשמפו הוא לא יעוור אותנו. אבל בזה בערך מסתכם כל העניין.
כצרכנים אנו מעדיפים להיות פסיביים ולהסתפק בבדיקת ריח הקרם ומרקמו הנעים,אך לאור העובדות המדאיגות נדרשת מאיתנו צרכנות מודעת יותר. זה זמן רב ידוע שמרכיבים מסויימים עושים הרבה יותר מאשר להשאיר אותנו ריחניים ונקיים. 

“סור מרע-ועשה טוב….”-האפיקומן המובטח……

עם הסקוטש ביד ועיניים שורפות מכלור, אני שומעת אתכן שואלות-”אז למרות הכל-איך נבער את אבק החמץ….?” אז קודם כל חשוב לזכור שפסח נחגג בבתי ישראל עוד לפני המצאת ה”סנט-מוריץ”, נשות ישראל מאז ומעולם רחצו, התנקו, והתבשמו מהשפע המשובח והאיכותי שיש לעולם הטבע להציע לנו.
באופן כללי יש שתי אפשרויות-

1.לקנות- להיות צרכנים חכמים- לעשות בדיקה בסביבה הקרובה- כשמדובר בחומרי נקיון יש כמה וכמה חברות אקולוגיות איכותיות,המחוייבות לתקנים בינלאומיים (של משרדי איכות הסביבה או גופים אורגניים) ומוכרות חומרים ש”עושים את העבודה”, מבלי לזהם אתכן ואת סביבתכם. כמובן שגם בעולם ה”טבעי” עלינו להפעיל הגיון בריא-ולקרוא את האותיות הקטנות מאחור, ככל שהרשימה ארוכה,לא ברורה ומסורבלת יותר-לרוב כמות הכימיקלים גבוהה יותר. ביקור בחנות טבע קרובה או סיבוב באינטרנט יעלה אפשרויות רבות וטובות.
כשמדובר במוצרי טיפוח- יש היום פריחת עסקים זעירים של קוסמטיקה ביתית איכותית-העדיפו יצרן מקומי, ושיווק ישיר- שיוכל להבטיח ולאשר ממקור ראשון את רשימת המרכיבים והחומרים הפעילים. אל תתביישו לשאול ולברר- מעבר לרווח המיידי של שניכם- גם עולם הקוסמטיקה יידרש להתיישר ככל שהדרישה תהיה נוקבת וברורה יותר!!!

2. לעשות- בסופו של דבר עולם הכימיקלים מחקה את מולקולות עולם החומרים הטבעיים, מוצרי נקיון וטיפוח מורכבים מעושרו וחיוניותו של הטבע הסובב אותנו, הרצון לקצר תהליכים ולהפיק את המקסימום- השאיר את אומנות הרוקחות בידי המעבדות הסינטתיות, אך מלאכת הרוקחות הטבעית רק הלכה והשתבחה עם הזמן-ולאור ההשלכות של עולם הכימיקלים-היא רלוונטית ומלאת חן עוד יותר.

מכיוון שבניקיון עסקינן- כמה מרכיבים ביתיים זמינים לניקיון הפסח-

חומרי ניקוי טבעיים – באמצעות חומרים ביתיים כמו מלח לימון,חומץ וסודה לשתיה ניתן להחליף חלק גדול מחומרי הניקוי.
 
לחומץ סינטטי יש תכונה של הברקה,של פירוק שומן ושל נטרול ריחות.
מלח לימון הוא מלבין טבעי ומפרק שומן ואבנית.
סודה לשתיה מנטרלת ריחות ומסירה כתמים.
 
צירופים של שלושתם יעילים לשימושים הבאים:

 • שטיפת ריצפה – שטפו בדלי מים עם כוס חומץ וחצי כפית סבון כלים,(לא מתאים לרצפת שיש) והריצפה תבריק
 • הברקת ברזים וכלים סניטרים– קערית מים חמים עם רבע כוס חומץ
 • לניקוי פנים האסלה: פזרו סודה לשתייה, הוסיפו חומץ  ושפשפו את האסלה בעזרת מברשת
 • הברקת מראות וחלונות – מלאו חומץ בבקבוק עם פיית התזה והשתמשו כרגיל
 • כביסה לבנה – הוסיפו חצי כוס מלח לימון לתא אבקת הכביסה
 • ניקוי ומניעת אבנית במכונת כביסה – רבע כוס מלח לימון והפעלה בתוכנית הרתחה כל ארבעה חדשים למניעה,חצי כוס לטיפול.
 • הסרת אבנית מקומקום – להוסיף 2 כפות מלח לימון לקומקום מלא עד חציו ,להרתיח ולהמתין 5 דקות.לשפוך את המים לכיור כך שיהנה גם הוא ולשטוף במים את הקומקום.
 • ניקוי ריפוד – מוהלים שליש חומץ עם שני שליש מים ומברישים
 • ניקוי מדיח הכלים –כוס חומץ למדיח והפעלת תכנית מלאה.
 • ניקוי והברקת חלקי נירוסטה – נגבו במטלית עם תערובת 2 כפות סודה לשתיה וכף מים
 • ניקוי כיריים – פזרו סודה לשתיה ונגבו במטלית רטובה
 • נטרול ריח משטיח / ריפוד – פזרו 2 כפות סודה לשתיה על שטח של מטר על מטר ושאבו בשואב אבק
 • להסרת שומנים: ערבבו 1/2 כפית סודה לשתייה, 1/4 כפית סבון נוזלי ושתי כוסות מים חמים ומזגו את הנוזל למיכל ספריי.

כיוון שהסודה לשתייה עלולה לצרוב את העור – זכרו להשתמש בכפפות.
והעיקר- בנחת, בשמחה, עכשיו גם הילדים יוכלו לקחת חלק במלאכה בלי רעלים מיותרים.

___________________________________________________________
אסתר לחמן- רוקחת טבעית, בוגרת מכללת “רידמן”(HHP) ו”ראן צמחים”.
בעלת “ערוגות-הבושם” מוצרי מרפא וטיפוח אורגני.

מרצה לקהל הרחב ובמכללות שונות אודות יהדות ואקולוגיה, רוקחות טבעית,ואורח חיים בר-קיימא.

לתגובות ושאלות – [email protected]
                                      0573106270