המשבר הסביבתי

לקראת תקופת בין המצרים אספנו מספר סרטונים ומאמרים מהתקופה האחרונה העוסקים במשבר האקלים, סכנת הרס כדור הארץ, אבל גם בפעולות אקטיביסטיות להצלתו ושיקומו של הטבע.

לצפייה וקריאה אישית, וגם לשימוש לימודי.

סרטונים:

MAN

סרטון אנימציה (ללא מילים) של היוצר סטיב קאטס המציג את האדם ויחסו לטבע מראשית האנושות ועד העתיד האפוקליפטי הקרוב. סטיב קאטס עבד במשך שנים כמאייר בחברות קפיטליסטיות גדולות עד שהחליט לרתום את כישרונותיו דווקא למאבק הסביבתי האנטי קפיטליסטי. מומלץ לחפש איורים וסרטונים נוספים שלו.

The Story of Stuff

סרטון מאוייר (עם כתוביות בעברית) שמציג את התמונה הגדולה של עולם הצרכנות. הסרטון עוקב אחרי תהליך היצור של חפצים, דרכי הפרסום המתוחכמים, והכוחות הגדולים ששולטים בשוק. הסרטון יצר הד גדול בתקופה בה פורסם ומאז נוצרו סרטונים נוספים המתארים סיפורים של חפצים ספציפיים, כגון בקבוקים.

“אם לא נעשה כלום העולם ישתנה”: הצעדים הדרמטיים שיילחמו בשינוי האקלים

כתבה ב”כאן חדשות” על הדור האמריקאי הצעיר שנלחם בשינוי האקלים. במאבקם הגהו את תוכנית “עסקה ירוקה חדשה” שיכולה להציל את כדור הארץ מהאסון הסביבתי הצפוי לו. לנוער והצעירים בארה”ב קוראים “בוחרי האקלים” והם פועלים גם בזירות הפוליטיות להביא שינוי.

גרטה תונברג בוועידת האקלים ה 24

הנאום של גרטה תונברג בוועידת האקלים. תובנברג היא נערה שוודית בת 16 שלפני שנה שבתה מול בניין הפרלמנט השוודי, לא הלכה לבית הספר והפגינה נגד משבר האקלים ודרשה פעולה מצד הממשלה. המחאה שלה עוררה גלי שביתה של תלמידים בכל רחבי העולם, כולל ישראל, ועשרות אלפי תלמידים יצאו להפגנות למען כדור הארץ.

מאמרים:

חוקרים מעריכים: האדם הממוצע נושם ואוכל כמאה אלף חלקיקי פלסטיק בשנה

https://www.haaretz.co.il/nature/.premium-1.7341234

המראה שחורה: למה השבדים הפסיקו לטוס ומאיימים לסחוף אחריהם רבים באירופה

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001288662

New Report Suggests ‘High Likelihood of Human Civilization Coming to an End’ Starting in 2050

https://www.vice.com/en_us/article/597kpd/new-report-suggests-high-likelihood-of-human-civilization-coming-to-an-end-in-2050

אסור לשתוק למכחישי משבר האקלים

https://www.haaretz.co.il/nature/1.7300090

דו”ח דרמטי של האו”ם: האנושות מסכנת את המשך החיים על כדור הארץ

https://www.haaretz.co.il/news/world/.premium-MAGAZINE-1.7209222

תמו ימי הקשיות והסכו”ם: קנדה אוסרת על שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים

https://www.calcalist.co.il/world/articles/0,7340,L-3763964,00.html